Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A floridai űrkikötő (1. rész)
(Rovat: Az űrkutatás 50 éve, Amerika hordozórakétái - 2009.09.06 09:00.)

Most induló sorozatunkban egy képzeletbeli utazásra invitáljuk kedves olvasóinkat, amelyben a Florida állambeli űrkikötőn kalauzoljuk végig Önöket.

Az Amerikai Egyesült Államok legfontosabb rakétaindító telephelye és az ember vezette űrhajók fő bázisa Florida szövetségi állam atlanti-óceáni partján, a Canaveral („nádas hely”) fok térségében található. A gyakran csak „floridai űrkikötő”-ként emlegetett komplexum két létesítményből áll: a légierő bázisából (CCAFS – Cape Canaveral Air Force Station), valamint a NASA John Fitzgerald Kennedy Űrközpontjából.



Egy térkép a Canaveral-fok térségéről.

A létesítmény története a második világháború végéig nyúlik vissza. A zsákmányolt német rakétatechnikát kiindulási alapnak véve az USA is beindította saját rakétafejlesztési programját, és szükség volt egy helyre, ahol tesztelhették a fejlesztés alatt álló, akkor még csak katonai célokat szolgáló rakétákat. A választás a Canaveral-fokra esett: a területtől keletre, az Atlanti-óceánon elterülő szigetekről (amelyek az Egyesült Államok birtokában vannak) kiváló lehetőség nyílott arra, hogy radarral nyomon követhessék a felbocsátott rakétákat. A terület ritkán lakott volt, így a lakosságot sem zavarták a rakétamérnökök kísérletei. Így hát a területet a légierő birtokába juttatta a kormányzat, és megszületett a Canaveral-foki légi bázis.


Egy 1991-ben készült felvétel stílszerűen a világűrből mutatja az űrkikötőt és környékét.

A területről a legelső rakétaindítás 1950. július 24-én történt, amikor a hírhedt V2 továbbfejlesztett változata először emelkedett fel a kísérleti telepről. A következő években sorra épültek a rakétaindító állások egymástól északra, a part mentén, és egyre fejlettebb rakéták emelkedtek a magasba róluk.

A következő fontos esemény a terület történetében az 1960-as évek eleje. Ekkor a Rocco Petrone vezette bizottság a légierő bázisától északra elterülő területre mutatott rá a térképen, mint a frissen beinduló emberes holdprogram – akkor még csak a mérnökök fejében létező – gigantikus hordozórakétájának összeszerelési és indítóhelye számára tervezett létesítmény ideális megvalósítási helyére. A mocsaras floridai tengerparton ekkor alapították meg azt az űrközpontot, ami később a brutálisan meggyilkolt, az egész holdprogramot kitaláló Kennedy elnökről lett elnevezve (igaz, amikor az űrközpont felvette a néhai Kennedy elnök nevét, a Canaveral-fok is átkereszteltetett Kennedy-fokká. Később azonban már a Nixon-kormányzat ideje alatt a fokot visszakeresztelték Canaveral-fokra, mivel ez egy régi spanyol elnevezés. Így ma már csak az űrközpont elnevezése őrzi az Egyesült Államok valaha volt egyik legnagyobb vezetőjének az emlékét.)

(Folytatjuk!)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024