Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Képeslapok a Szaturnusz mellől
(Rovat: Cassini, A hét képe - 2012.01.05 07:15.)

Holdak, gyűrűk, árnyékok a Cassini-űrszonda tavaly készített látványos felvételein.

Bizony már 14 éve is elmúlt, hogy 1997 novemberében útnak indult a Szaturnusz felé a Cassini-űrszonda. Akkor még vele utazott a Huygens is, amely 2005 januárjában leszállt az óriásbolygó legnagyobb, sűrű légkörbe burkolózó holdja, a Titan felszínére. A Cassini és a Huygens párosa 2004-ben érkezett a Szaturnusz közelébe. A keringő egység azóta is megbízhatóan működik, rengeteg tudományos felfedezéssel gazdagítva bennünket. Jelenleg 2017-ig meghosszabbított programját hajtja végre.

A nagyközönség számára minden adatnál többet mond egy-egy szép felvétel! Alább a Cassini-szonda 2011-ben készített képeiből mutatunk be néhányat, amelyeket az év végén a NASA a leglátványosabbaknak talált és ünnepi meglepetésként tett közzé.


A kép közepét uraló Titan (átmérője 5150 km) mellett a távolban, részben a légkörön keresztül a Szaturnusz harmadik legnagyobb holdja, a Dione (1123 km) látszik. Még hátrébb a gyűrűk és maga a bolygó. A felvétel három hullámsávban (vörös, zöld és kék) készült, a színkombináció a természetes viszonyokat adja vissza. Az űrszonda 2011. május 21-én alig valamivel a gyűrűk síkja fölött volt, a Titantól kb. 2,3 millió, a Dionétől 3,2 millió km-re. (Teljes méretben innen letölthető.)


Szintén a Titan, most más háttérrel és megvilágítással. Mellette ezúttal a kisebb égitest a Tethys nevű hold (1062 km). Látszanak még az elmaradhatatlan gyűrűk is. Ez a kép is május 21-én készült, a Tethys 3,8 millió km-es távolságban volt a Cassini-űrszondától. (Teljes méretben innen letölthető.)


Csak a Titan, no meg a gyűrűk, és az árnyékuk a Szaturnusz napsütötte féltekéjén. Valódi színek, ugyancsak május 21-ről. (Teljes méretben innen letölthető.)


A Titan itt kisebbnek tűnik, mint a Dione, de ez a sokkal nagyobb távolsága miatt van. A felvétel 2011. november 6-án készült. A Cassini a Titantól kb. 1,1 millió, a Dionétől csak 136 ezer km-re repült akkor. A látvány kedvéért, a Dione fényessége miatt a képfeldolgozásnál egy kis trükköt alkalmaztak. A színek ugyan a valóságoshoz közeliek, de a Titant mintegy másfélszeresére fényesítették. (Teljes méretben innen letölthető.)


2011. szeptember 11-én, a Cassini keskeny látószögű kamerájával készült a Titan déli pólusvidékét ábrázoló, valódi színes felvétel. Az alsó narancssárga és a magasabb kék ködrétegek közti színkülönbséget a bennük levő részecskék különböző mérete, és így eltérő fényszórási tulajdonságai okozzák. (Teljes méretben innen letölthető.) (Képek: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024