Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Kellemes nappalok a Marson A vártnál kicsit magasabb nappali hőmérsékleteket mér a Curiosity, pedig a leszállóhelyén még be sem köszöntött a tavasz.
Volt olyan délután, hogy a NASA marsjárójának fedélzeti meteorológiai állomása (Remote Environment Monitoring Station, REMS) plusz 6 Celsius-fokot is regisztrált. A műszerek augusztusi bekapcsolása óta eltelt napok több mint a felében pozitív hőmérsékleteket mértek. Az eredmények azért meglepőek, mert a Gale-kráterben, a Marsi egyenlítőtől délre, 4,5° szélességnél még mindig tél vége van. Az eddigi rövid méréssorozat miatt az egyelőre természetesen nem világos, hogy csak valami átmeneti anomáliáról van szó, vagy tényleg valamivel melegebb ott az éghajlat az előzetesen vártnál, és majd a nyáron is így lesz-e.
A Curiosity még a földi összeszerelés során, a JPL-ben, 2011 szeptemberében. A képen a spanyol gyártmányú REMS detektorait tartalmazó egyik, az árboc oldalából ujjszerűen kinyúló rúd épp a műszerész kezei fölött látható. A kettő közül az egyik tartórúdon elhelyezett szélmérő berendezés a Marsra érkezéskor – feltehetően egy felcsapódó kődarabtól – megsérült. De mivel a másik rendben működik, a problémának remélhetőleg nem lesz nagy hatása a kutatási programra. (Kép: NASA / JPL-Caltech)
Míg a nappalok szinte kellemesnek mondhatók, a Curiosity éjszakánként, napkelte előtt igen hidegben, akár mínusz 70 °C-ban kénytelen várakozni. Az óriási hőingadozás oka, hogy a Marson a napsugárzás közvetlen melegítő hatása dominál, éjszakára nagyon lehűl a levegő. A száraz légtakaró olyan ritka, hogy nem képes megvédeni a felszínt a gyors kihűléstől.
A Curiosity mérései szerint a légnyomás ugyancsak emelkedőben van. Ezt várták is, hiszen ismeretes a marsi légkör évszakos változása, ami a télen a jégsapkákban kifagyó, majd nyárra újra felszabaduló szén-dioxid miatt figyelhető meg. A REMS szerint az átlagos felszíni légnyomás az első három hét leforgása alatt 730-ról 750-re emelkedett. Eközben a napon belüli ingadozás is jelentős volt: 685 és 780 Pa közötti nyomásértékeket mértek. (Ezek a nagyon kis számok, hisz a Földön a felszíni légnyomás 101 ezer Pa körül alakul, vagyis mintegy 140-szer akkora, mint a vörös bolygón.)
| |||
|