Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Emberekkel a Marsra? (5. rész)
(Rovat: Emberes Mars-utazás?, Az emberi élet védelme - 2020.03.18 07:15.)

A Mars-utazás kihívásai közül most a kozmikus sugárzás hatásairól ejtünk szót.

Az egyik, az űrhajósok egészségére nézve a legveszélyesebb tényezője a Marsra való űrutazásnak a kozmikus sugárzás. Az űrállomáson a legénység a földi sugárzás több mint tízszeresének van kitéve. A Föld mágneses mezeje és atmoszférája megvéd minket a káros kozmikus sugárzástól, de ezek nélkül az űrben védtelenek vagyunk. A Föld védőpajzsát elhagyva a sugárzásnak való kitettség növelheti a daganatos megbetegedések kialakulásának valószínűségét. Mindez érintheti a központi idegrendszert, akár már korai, vagy később megjelenő tünetek kialakulásával, mint például megváltozott kognitív és csökkent motoros funkciók, vagy a viselkedés megváltozása. A kozmikus sugárzás ezenkívül okozhat sugárbetegséget, mely tünetei közé tartozik a hányinger, hányás, anorexia és fáradékonyság. Számos egyéb degeneratív szöveti betegség is kialakulhat, mint például szürkehályog, szív- és egyéb érrendszeri betegségek. Azon ételeknek és gyógyszereknek, amelyeket a legénység fogyaszt, a sugárzás ellenére is biztonságosnak és megfelelőnek kell lenniük, megőrizve tápanyag- és gyógyszerhatóanyag-tartalmukat. Az biztos, hogy a járművet, amellyel a Marsra akarunk utazni, illetve az ott kialakított lakóhelyet jelentős sugárvédelemmel kell ellátni, ami képes azt hatástalanítani vagy kiszűrni.


A Napból érkező naygenergiájú töltött részecskék sugárzása a Marsnál. (Fantáziarajz: NASA Scientific Visualization Studio / MAVEN Science Team)

Míg az űrállomás alacsony pályán, a Föld mágneses mezejének védelmében található, addig a Marson a földi sugárzástól eltérően a dózis sokszorosának lennének kitéve az űrhajós legénység tagjai. A védelem, a sugárzás mértékének folyamatos monitorozása és az ehhez kapcsolódó műveleti prokollok által elfogadható szintre csökkenthető a sugárzásnak való kitettség kockázata és mértéke. A sugárzás hatását a biológiai rendszerekre, illetve azok sugárzás elleni védelmének lehetőségeit a NASA a földi kutatólaboratóriumaiban vizsgálta. Egyedi módokat fejlesztenek ki a sugárzás mértékének mérésére, annak monitorozására, hogy milyen hatást fejt ki az űrben adott időt eltöltő űrhajósokra, és hogy milyen ellen- illetve óvintézkedéseket lehet megtenni. Mindemellett a kozmikus sugárzást kivédő pajzs modellezésén és kifejlesztésén is dolgoznak, amely megóvhat minket a Marsra történő utazás során.

(Folytatjuk!)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024