Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Rakéta- és ballonkísérletek, magyar egyetemistáknak is Két magaslégköri kutatórakéta és egy ballon felszerelését állíthatják össze az ESA tagországainak és együttműködő államainak diákjai, egy frissen meghirdetett pályázat alapján. Az Európai Űrügynökség (ESA) ezúttal a 2008 szeptemberében indítandó BEXUS-7 sztartoszférikus ballon és két, 2009 márciusában felbocsátandó magaslégköri rakéta (REXUS-5 és -6) teljes„fedélzetét” kínálja fel az egyetemi hallgatók számára. A kísérleti eszközöket Kirunából, Svédország északi részéről indítják majd.
REXUS rakéta
A kísérleti berendezések felét a német DLR űrügynökségen keresztül német diákok készíthetik. A helyek másik felére az ESA közreműködésével a svéd űrhivatal (Swedish National Space Board, SNSB) írt ki pályázatot. Ez utóbbin az ESA tagországainak és együttműködő államainak – köztük Magyarországnak – az egyetemein hallgató diákok csoportjai vehetnek részt. A pályázati határidő 2008. január 7. A pályázás feltétele az on-line regisztráció és a kísérlet részleteinek rövid leírása az A jelű űrlap (pdf) kitöltésével.
A beadás időpontjában 18-28 év közötti életkorú hallgatóknak valamelyik jogosult ország állampolgárának, és ezen országok valamelyikében működő egyetem hallgatóinak kell lenniük. A pályázat PhD-hallgatók számára is nyitott. A diákok a témához kapcsolódó tudományos vagy mérnöki szakterületeken kell tanuljanak vagy kutassanak.
BEXUS ballon és gondola
A kiválasztás első körében jövő január végéig 10-12 csapatot neveznek meg. Ők márciusban az ESTEC-ben (Noordwijk, Hollandia) rendezendő konferencián mutatják be elképzeléseiket a szakértőknek és egymásnak. (Előtte kell kitölteniük az alapvető technikai adatokat részletező a B jelű űrlapot.) A végső döntés, a legjobbak kiválasztása rögtön a konferenciát követően várható. A győztesek áprilisban egy hetes gyakorlásra Kirunába utaznak, ahol megkezdik az eszközök tervezését. A kész dokumentáció leadási határideje június. A megépítésre a ballonrepülés esetén 2008 nyarán, a rakétarepülések esetén 2008 végéig marad idő.
Végül az anyagiak... Az ESA legfeljebb négy-négy csapattag költségeit fedezi, ami az ESTEC-beli konferenciára, a kirunai tréningre, valamint az indításra való utazást illeti. Maguknak az eszközöknek a feljuttatása az SNSB és a DLR feladata. A csapatoknak a saját kísérletük fejlesztéséhez, megépítéséhez és Svédországba juttatásához maguknak kell támogatókat találniuk az egyetemen belül – vagy azon kívül.
| |||
|