Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A Holdra sem mennek az oroszokkal Az ESA égi kísérőnk űrszondás kutatásában is megszakítja együttműködését az oroszokkal. Április 13-án, a tagországok képviselőinek legutóbbi tanácskozását követően az Európai Űrügynökség (ESA) közölte, hogy egy sor tervezett holdi küldetésben beszünteti a közös munkát az orosz partnerekkel. Így a Hold kutatása is felkerült arra a szomorú listára, amelyen az Oroszország által Ukrajna ellen folytatott háború miatt megszakadt közös tudományos űrprogramok sorakoznak. Az oroszok helyett az ESA a továbbiakban a NASA-val és más ügynökségekkel közösen szándékozik folytatni a holdprogramját. Mint ismert, a háború következtében az eredetileg közös európai–orosz ExoMars 2022 leszálló űrszonda idei őszi indítása is elmarad.
Az orosz Luna-25 leszállóegység navigációs kameráját az ESA biztosította volna... (Fantáziakép: NPO Lavocskin)
Az ESA eddigi terveiben az orosz Luna-25 és -27 leszálló, valamint a Luna-26 keringő szonda programjában való részvétel szerepelt. A hosszú ideje készülő Luna-25 ebben az évben indulna. Rajta egy kísérleti navigációs kamera, a PILOT-D európai fejlesztés. Az eszközt már felszerelték az indításra előkészített űrszondára, de az ESA most arról értesítette a Roszkoszmoszt, hogy vegyék le és helyezzék biztonságba berendezést, amíg azt vissza nem tudják juttatni a „feladónak”. A PILOT-D feladata a Luna-25 holdi leszállása közben felvételek készítése lett volna, utódját pedig a majdani holdi teherszállító, az EL3 (European Large Logistic Lander) számára fejlesztenék.
A Luna-27 egy később, az évtized vége felé indítani tervezett orosz holdszonda. Eddig tervezett európai berendezése a Prospect, amely egy fúróból és az illékony adatok elemzésére alkalmas műszerből áll. A kísérlet az orosz űreszköz helyett egy amerikai leszállóegységen repülhet majd, a NASA kereskedelmi holdi szállítási programja (Commercial Lunar Payload Services, CLPS) keretében – várhatóan 2025-ben. A konkrét küldetést azonban még nem jelölték ki. A NASA eddig megítélt hét CLPS megbízása 2024-ig bezárólag elvégzendő küldetésekre szól.
A Prospect műszeregyüttesben is alkalmazott tömegspektrométerhez hasonló berendezés az egyik első CLPS repülésen, az Astrobotic Peregrine leszállóegységén is helyet kapott. A Peregrine a tervek szerint idén indulhat, a Vulcan Centaur rakéta bemutatkozó startjával. Egy másik változat a közös indiai–japán LUPEX szondára kerülhet, amely leghamarabb 2024-ben indulhat.
Ugyancsak a Luna-27 része lett volna a PILOT, amely a precíziós leszállást segítette volna a Hold felszínére. Az EL3 előkészítését szolgáló kísérlethez még keresik a megfelelő alternatív repülési lehetőséget. | |||
|