Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Az A-4-től a Vosztokig (1. rész) 1942 őszére Németország elérte legnagyobb kiterjedését: német katona állt Norvégiától Észak-Afrikáig, az Atlanti-óceántól a Volgáig. Szinte karnyújtásnyira a végső győzelemtől, bekövetkezett a nem várt fordulat: Sztálingrádnál, El-Alameinnél vereséget szenvedett a Wehrmacht, és már csak idő kérdése maradt a szövetségesek teljes győzelme. A német hadvezetésnek nem maradt más választása, mint a „nagyobbat, erősebbet, jobbat” hármas jelszó jegyében olyan stratégiai fegyvereket, akkori szóhasználattal élve, „csodafegyvereket” állítsanak elő, majd hadrendbe, amelyekkel meg tudják fordítani a háború menetét. Paradox módon az addigi nagy győzelmek egy vészes illúzióba ringatták a Wehrmachtot, hiszen a meglévő páncélosokkal, repülőgépekkel is minden képzeletet felülmúló hatalmas területet foglaltak el. Elmaradtak a szükséges fejlesztések, majd később az egyre erősödtek az angolszász bombázások, amelyek elsősorban a német hadi infrastruktúrát voltak hivatottak megsemmisíteni, de legalábbis a maximális mértékig korlátozni. A szó szoros értelmében tehát csodafegyverre volt szükség, méghozzá sebtében. 1943 nyarán Hitler a fegyverprogram élére helyezi a rakétát, és 1944 nyarától már tömegesen vetik be elsősorban angliai, majd később más nyugat-európai célpontok ellen. A német rakétaprogramnak azonban nagy ára volt. Ahogy Wernher von Braun feljegyezte: „1942-re 142 millió márka a költségvetésünk. Ez kereken tízezer páncélos ára”. (Zárójelben jegyezzük meg, hogy a Barbarossa-terv keretében alig több mint 3 ezer páncélos állt a Wehrmacht rendelkezésére, és ezek legnagyobb része már az elavultabbak közé tartozott). Egyes szakértők szerint a V-2 rakéták túl későn érkeztek meg ahhoz, hogy megfordíthatták volna a vesztésre álló háború menetét. Más szakértők szerint viszont túl korán, mert az egy tonna robbanóanyagot szállító rakéta – meglehetős pontatlansága miatt – inkább csak a polgári lakosságot fenyegette. Persze, ha atombombát szállíthatott volna a V-2, mint ahogy egyes amerikai szakértők gondolták, tényleg fordulatot hozhatott volna. Szerencsére a nyugati szövetségesek túlbecsülték a német atomprogramot. Az ország megszállásakor kiderült, hogy Heisenbergéknek még évekre lett volna szükségük a kívánt eredmény elérésére. A Manhattan-terv keretében az Egyesült Államoknak sikerült először megvalósítania a láncreakciót, majd megépítenie a történelem első atomfegyvereit.
Hajsza a rakéta után
Az „amerikai németek” és a „szovjet németek” sorsa alapvetően másként alakult. A Wernher von Braun nevével fémjelzett csoport elnyerte az amerikaiak bizalmát, és tevékenyen részt vehettek az USA rakétaprogramjában. 1954-ben megkapták az amerikai állampolgárságot, és a szakemberek előtt sem lehet kétséges: nélkülük legalább 5-10 évet késett volna az amerikai Holdra szállás.
Alig két évtizeddel Peenemünde után, von Braun Kennedy elnököt tájékoztatja a rakétaprogramról. (NASA)
A „szovjet németek” ténykedéséről így ír Csató István, az 1963-ban megjelent, A kozmosz partján című könyvében: „A Szovjetunió is megkapta hadizsákmányként a német A-4-es rakéták egy részét, és hozzájuk került a német rakétaszakértők egy csoportja. A német rakétaszakértők azonban nem vehettek részt a szovjet rakétafejlesztésben. Gröttrup mérnök, a Szovjetunióban járt német rakétakutató kollektíva egyik vezetője Nyugat-Németországba történt visszatérése után, több nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy nem vonták be őket a rakétakutatásokba.” A csoport vezetője, Helmut Gröttrup először hazájában dolgozott a szovjeteknek, majd 1946 őszén vitték a Szovjetunióba, társaival együtt. A hivatalos szovjet emlékiratok, beszámolók még ma is igyekeznek elkendőzni a tényleges német hozzájárulást a korai szovjet rakétatudományhoz, de úgy tűnik, hogy szabályos tervezési verseny folyt a németek és az oroszok között, majd a jobb német eredményeket asszimilálták, majd jóváhagyták a különféle állami bizottságok. Az 1940-es évek végétől a német csoportot teljesen elszigetelték. Gyakorlatilag persze addig sem szólhattak bele a szovjet kutatásokba, de most már az ott elért eredményekről sem értesülhettek. „Hasznavehetetlenné” váltak, szerencséjükre visszatérhettek hazájukba. A csoport utolsó tagja 1953. november 22-én tért vissza Nyugat-Németországba.
Schuminszky Nándor – Dr. Gál Gyula
(Folytatjuk!)
| |||
|