Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Már Francia Guyanában a következő kettő Megérkezett a felbocsátás helyére a legújabb két európai Galileo navigációs műhold. Nyár végén startolhatnak. A kiépítés alatt levő műholdas helymeghatározó rendszer űrszegmensét egyelőre még csak az a négy műhold jelenti, amelyek már Föld körüli pályán dolgoznak, a Galileo kipróbálási fázisában (In-Orbit Validation, IOV). A navigációs feladat megoldásához szükséges minimális négy holddal végzett próbák teljes sikert hoztak, így nincs akadálya a továbblépésnek.
A következő két megépített Galileo műhold egy Boeing-747-es teherszállító gép gyomrában repülte át az Atlanti-óceánt, a németországi Frankfurtból indulva és Cayenne-be, Francia Guyanába érkezve, május 7-én. (Kép: ESA / P. Müller)
A műholdakat Németországban, a brémai OHB cégnél építették. A navigációs rádiójeleket előállító fedélzeti berendezések a brit Surrey Satellite Technology vállalatnál készültek. A mostani két űreszköz a Galileo műholdak következő 22-es sorozatába tartozik, amelyekkel immár a rendszer teljes kiépítési (Full Operational Capability, FOC) fázisát kezdik meg. Egyelőre ennyire szól a megrendelés, velük és a szintén teljes értékű Galileo IOV holdakkal 26-ra nőhet a pályán levő holdak száma, ami már meglehetősen jó globális lefedettséget nyújt majd a rendszer felhasználóinak.
Az első FOC műholdak előzőleg az Európai Űrügynökség (ESA) technológiai központjában, a hollandiai Noordwijkben található ESTEC-ben egy több hónapig tartó tesztsorozaton estek át. Innen indultak aztán a gondosan becsomagolt konténerek egy-egy kamionon a frankfurti repülőtérre. A Dél-Amerikában való landolás után a két Galileo holdat a starthely, Kourou melletti szerelőcsarnokba szállították, ahol megkezdődtek a start előkészületei. A műholdak együtt, egy Szojuz hordozórakétával kerülnek a világűrbe, közepes (kb. 23 ezer km-es) magasságú Föld körüli pályára, a tervek szerint augusztus 21-én.
Remélhetőleg az elkövetkező évek során gyakran látnak majd hasonló páros indításokat Kourouban. Előtte az újonnan megépített Galileo FOC műholdak mind megjárják a mostaniak által is megtett utat a gyártás helyétől a tesztkamrákon át a transzatlanti repülőjáratig, majd a helyszíni előkészítő csarnokig. Ha minden jól megy, a mostani tapasztalatok birtokában a munkatempó felgyorsul. A teljes Galileo rendszer (30 pályán levő műhold, közülük 27 működő és 3 tartalék) talán 2019-re készül el. A korábbi tapasztalatok alapján azonban egy-két éves késés sem kizárt... | |||
|