Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Sentinel adatok az erdészetben
(Rovat: GMES - Copernicus, Környezetünk védelme - 2018.02.18 08:15.)

A Copernicus programban keletkező hatalmas adattömeget az ESA tematikus hasznosítási platformjai teszik emészthetővé a felhasználók – például az erdőgazdaságok – számára.

Finnországban a különböző tűlevelűek nemcsak a legelterjedtebb fafajokat jelentik, hanem gazdasági szempontból is a legfontosabbak. Az erdők ápolása és megújítása, gondozása, újratelepítése egész éves feladat, amit megkönnyít és olcsóbbá tesz a műholdas adatok használata.

Az újratelepített tűlevelű erdőkben a fiatal fenyők fejlődését azonban akadályozzák, vagy a fenyőket teljesen elnyomják a magról (gyomként) kikelő lomblevelű fák és bokrok. Ezeket el kell távolítani, hogy a fenyőknek elég hely álljon rendelkezésre a növekedésükhöz. A bokrok eltávolítása olyan fontos feladat, hogy a kormányzat az erdőtulajdonosokat anyagi eszközökkel is ösztönzi a munka elvégzésére. Mivel Finnországban több százezer négyzetkilométer területen folyik erdőgazdálkodás és erdőtelepítés, a fák növekedése pedig hosszú ideig tart, ezért a telepítések rendszeres ellenőrzése munkaigényes és költséges.


A telepített tűlevelű erdőkben a fiatal fák közül irtják a lomblevelű bokrokat, hogy a fenyőknek elég helyük legyen a fejlődéshez. (Kép: Finnish Forest Centre)

A műholdas adatok segítséget nyújtanak ebben, de a nagy adattömegben nem egyszerű kiigazodni. Ezt könnyíti meg az Európai Űrügynökség (ESA) hét tematikus adathasznosítási platformjának (TEP) egyike, amelyik kizárólag a műholdas adatok erdészeti, erdőgazdálkodási hasznosításával foglalkozik. A TEP fő célja, hogy a felhasználók könnyen, és lehetőleg egy helyen találják meg a számukra szükséges adatokat.


A Sentinel–2 műholdak adatai alapján készített térkép azt mutatja, milyen mértékben jelennek meg a nemkívánatos lomblevelű bokrok a telepített fiatal fenyvesekben. A zöld és a lila területeken elfogadható a bokrok mennyisége, a piros területeken már annyira elterjedtek, hogy akadályozzák a fenyők fejélődését. (Kép: VTT Technical Research Centre of Finland Ltd / Finnish Forest Centre)

Az erdőgazdálkodási TEP még csak kísérleti szakaszában jár. A Finn Erdészeti Központ a TEP adatai segítésével térképezi fel a bokrosodás mértékét, amelynek alapján javaslatot tesznek az erdőtulajdonosoknak a bokrok kiirtásának optimális időpontjára. A műholdas adatok alapján a munka elvégzésének időtartama és várható költsége is megbecsülhető. Így a bozóttérképek alapján optimalizálható az erdő gondozása és hatékonyabbá tehető az erre fordított állami támogatás felhasználása.


A megfelelő időben elvégzett bozótmentesítés nyomán gyorsabban nőnek a telepített tűlevelűek, ami gazdasági hasznot hoz az erdészeteknek. (Kép: Finnish Forest Centre)

A szolgáltatáshoz a Sentinel–2 műholdak adatait használják. A két műhold mindegyike ötnaponként, 13 spektrális sávban készít felvételeket a felszínről. A telepített fenyőerdőkben gyomként megjelenő lomblevelű bozót feltérképezéséhez elsősorban a műholdak vörös és közeli infravörös sávokban készült felvételeit használják. A 10 méteres felbontású adatokból egy kifejezetten erre a célra kidolgozott indexet vezetnek le, amelyet a felhasználók az erdészeti TEP-en keresztül érhetnek el. A TEP-en az erdészek által a területekről készített helyszíni fotók is elérhetők. A Finn Erdészeti Központ 2017 őszén 100 ezer négyzetkilométert meghaladó területen kísérleti jelleggel vezette be a szolgáltatást. Az eredmények ígéretesek, az ezek alapján továbbfejlesztett szolgáltatást kereskedelmi alapon is értékesíteni fogják.

Az erdőgazdálkodási tematikus platformot bemutató videó. (Forrás: ESA)

Mint korábbi cikkeinkben a geológiai–geofizikai veszélyekkel, illetve a sarkvidékekkel foglalkozó TEP-ek kapcsán már szó volt róla, az Európai Űrügynökség (ESA) földmegfigyelési stratégiája keretében 2014-ben indította el a műholdadatok tematikus hasznosításának összehangolt rendszerét (Thematic Exploitation Platforms, TEP). A tematikus platformok egyike az erdőkkel, erdőgazdálkodással foglalkozik (Forestry TEP), a további TEP-ek a tengerparti sávokkal, geológiai–geofizikai veszélyekkel, a vizekkel (hidrológiával), a sarkvidékekkel, a városi környezettel és legújabban az élelmiszer-biztonsággal (coastal environment, geohazards, hydrology, polar, urban, food security TEP) foglalkoznak.

Az összes tematikus hasznosítási platformot bemutató videó. (Forrás: ESA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024