Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Új távlatok az orvostudományban: a súlytalanság (3. rész) Sorozatunk befejező részében sejttenyészetek szabadesés közben való vizsgálatát mutatjuk be. Az eszköz fő felhasználási területe bizonyos egysejtű élőlények tenyésztése.
Az in vivo kísérletek kényes területét képezik az orvostudománynak és a gyógyszerészetnek egyaránt. Súlyos etikai kérdések merülnek fel mind az állatokon, mind az embereken végzett kísérletekkel kapcsolatban. A súlytalanságot szimuláló bioreaktorok által biztosított körülmények sok esetben tökéletesen helyettesítik az élő szervezetet, szükségtelenné teszik kísérleti állatok, vagy éppen emberek bevonását a vizsgálatba.
A különböző típusú súlytalanságot szimuláló készülékek más-más elven működnek, és egészen más a felépítésük is. Ha az adott kísérlethez a lehető legmegfelelőbb feltételeket akarjuk biztosítani, az arra legalkalmasabb berendezést kell választanunk. A komplett számítógép-vezérlésű berendezést akkor használjuk, ha a sejt-, vagy szövettenyészet érzékeny, és folyamatos tápanyagellátást, ill. a bomlástermékek folyamatos eltávolítását igényli. A beteg szempontjából rendkívül értékes, csak műtét árán megszerezhető kísérleti anyagot, például a hasnyálmirigy szigetsejtjeit is ilyen, heteken át is zárt rendszerben működő berendezésben tenyésztjük, így a minta maximális sterilitása garantálható. Kísérleti célokra, például a sejtek fokozott működésének és differenciálódásának, a szövetképződés folyamatának, a tumorképződés fázisainak tanulmányozására a kisméretű RCCS készülékek a legalkalmasabbak. Ha nagytömegű mintákkal dolgozunk, a számítógép-vezérlésű RPM-et kell választanunk, ahogy ezt a porcszövet tenyésztésénél láttuk, de a kistérfogatú, sok párhuzamos mintával futó kísérletekre egyedül az asztali változat alkalmas. Az FFM, a folyamatos szabadesést szimuláló berendezés várhatóan a vírusok, baktériumok és más egysejtűek vizsgálatában nyit új fejezetet. Különbségek tehát vannak a háromdimenziós bioreaktorok felépítésében, működési elvében, felhasználhatóságában, de valamennyi típus ugyanazt a célt szolgálja. „Helyettesíti” a beteg szervezetet, lehetővé teszi, hogy a szervezet számára ártalmas, szenvedéssel, fájdalommal járó beavatkozásokat az emberi testen kívül lehessen elvégezni. Hosszantartó kórházi kezelésektől, hatástalan gyógyszerektől és gyógymódoktól kímélheti meg a betegeket. Pár év múlva a bioreaktorok nélkülözhetetlen eszközei lesznek a kórházi laboratóriumok mindennapos rutinmunkájának. Talán csak az ott dolgozók fogják tudni, hogy az itt kezelt betegek gyógyulásukat a súlytalanságnak köszönhetik.
Várkonyi Andrea
Irodalom:
| |||
|