Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tudomány születik – könyvbemutató
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Álmuk a világűr - 2014.03.15 07:15.)

Tudomány születik – Elek László beszélgetései a magyar űrkutatás megteremtőivel. A MANT kiadásában megjelent kötetet csütörtökön mutatták be a Kossuth Klubban.

Történelmi kötetet jelentetett meg a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT), Tudomány születik címmel. Elek László beszélgetéseit tartalmazza a könyv tíz magyar űrkutatóval, akik annak idején hozzájárultak ennek a tudománynak a hazai születéséhez. A történelmi jelző azért is illik ide, mert hosszú időről van szó. Több mint fél évszázad telt el az első Szputnyik indítása óta, ami – ha belegondolunk – lassan két emberöltő. És ebben az időszakban talán többet változott a világ, mint korábban évezredek alatt, aminek egyik motorja éppen az űrkutatás volt.


A bemutató helyszíne is kapcsolódik az űrtevékenységhez, hiszen Budapesten a Kossuth Klub hosszú évekig helyszíne volt a MTESZ Központi Asztronautikai Szakosztálya, majd utóda, a MANT DATA Szakosztálya üléseinek. Itt gyűltek tehát össze az érdeklődők 2014. március 13-án, és jelen voltak a kötetben szereplő beszélgetőpartnerek is, akik közül – érhető okokból – csak a Torontóban élő Ill Márton nem tudott eljönni.


Solymosi János, a MANT elnöke nyitotta meg a bemutatót, kiemelve, hogy a kötettel nem emléket állítanak, hanem megünnepelni szeretnék a hazai űrtevékenység kezdeteit és létrehozóit. Elek László, a könyv szerkesztője és a beszélgetések riportere elmesélte a kötet születésének történetét. Almár Iván kereste meg két évvel korábban azzal, hogy meg kellene örökíteni a hazai űrkutatás kezdeteiről azoknak az emlékeit, akik részt vettek benne és még köztünk vannak. (S hogy a kezdeményezés mennyire „időszerű” volt, azt az is mutatja, hogy Gál Gyulával már nem sikerült találkozni és beszélgetni, róla a függelékben emlékezik meg a kiadvány.)

Az elkészült interjúk írott változatát tartalmazza tehát a könyv, amit Elek László egy állomásnak és nem végterméknek tart. Az elképzelések szerint a könyv része lesz egy digitális archívumnak, amely magyar űrkutatás kezdeteiről további dokumentumokat, fényképeket tartalmaz majd. Az est folyamán érkezett is felajánlás Schuminszky Nándor részéről, aki egyedülálló gyűjteményéből ajánlott fel anyagokat.


Természetesen szót kaptak a kötet főszereplői is, akik válaszoltak a közönség kérdéseire és egy-egy érdekes történettel tették színesebbé a könyvbemutatót. A rendezvény formális részét Bacsárdi László, a MANT főtitkára zárta le, de sokan éltek az alighanem egyszeri lehetőséggel és dedikáltatták a könyvet az alkotókkal.


A könyv lényegét a borító hátoldalán a következő szöveg foglalja össze:

Keveseknek adatott meg, hogy tanúi lehettek egy új tudományág születésének, még kevesebbeknek, hogy e folyamat tevékeny résztvevői lehettek. Az űrkutatás, az űrtudomány a legfiatalabb tudományterületek egyike. Az első szputnyik 1957-es felbocsátását követően szinte azonnal munkához láttak azok a lelkes fiatalok, akiket ma a szakma nagy öregjeiként tisztelünk. Munkájukkal kezdetét vette az a sikertörténet, amelyet némi egyszerűsítéssel magyar űrkutatásnak nevezünk.

Ennek az izgalmas történetnek az első két évtizedére emlékeztek vissza Elek Lászlóval beszélgetve néhányan a szemtanúk és közreműködők közül, akik az űrkorszak első két évtizedében, vagyis 1957 és 1977 között aktív, kezdeményező és általában vezető szerepet játszottak a magyar űrkutatás valamelyik területén, Magyarországon dolgoztak, és még köztünk élnek.

Elek László emlékeikről, tapasztalataikról és további életpályájukról kérdezte Almár Iván csillagászt, Apáthy István villamosmérnököt, Bencze Pál geofizikust, Ferencz Csaba villamosmérnököt, Gschwindt András villamosmérnököt, Horváth András csillagászt, Ill Márton csillagászt, Illés Erzsébet csillagászt, Kántor Csaba villamosmérnököt és Tänczer Tibor meteorológust. Függelékként a kötetbe került az időközben elhunyt Gál Gyula világűrjogászról szóló megemlékezés is. A szereplőktől kapott, a korszakot felidézni segítő képekkel gazdagon illusztrált összeállítást jó szívvel ajánljuk a szemtanúknak és azoknak, akik tőlük vették-veszik át a stafétabotot csakúgy, mint a közelmúlt tudománytörténete iránt érdeklődő laikusoknak.

A kötet, amelynek megjelentetését a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is támogatta, kereskedelmi forgalomba nem kerül, de a MANT-tól beszerezhető. További információ a könyv honlapján olvasható, ahonnan különlegességképpen a tíz kutatóval folytatott beszélgetés hanganyagának egy-egy rövid részlete is letölthető.

Trupka Zoltán

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024