Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Magyar fejlesztések a legújabb európai Sentinel műhold fedélzetén Több mint 70 magyar tervezésű és gyártású alkatrésszel bocsátották fel ma a Sentinel-2B műholdat Ahogy beszámoltunk róla, start a Francia Guyana-i Kourouból, magyar idő szerint március 7-én, hajnali 2 óra 49 perckor történt.
Egy Sentinel-2 műhold. (Kép: ESA / ATG medialab)
A Sentinel-2 műholdsorozat felvételei pontosabb képet adnak a felszínborításról, a talajnedvességről, a felszíni vizek állapotváltozásáról, kiemelt jelentőségük lehet a katasztrófahelyzetek feltérképezésében és a klímaváltozás hatásainak nyomon követésében is.
A műhold fejlesztésével az Európai Unió az Európai Űrügynökséget (ESA) bízta meg, melynek 2015. november óta Magyarország is tagja. A szervezet felbocsátási eseményre kiküldött delegációjában minden, a projektben részt vevő ország képviseltette magát.
Mernyei Ákos Péter európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár kiemelte: „Szakmai és diplomáciai szempontból is fontos egy-egy programot végigkövetni, hiszen a műhold felbocsátása jó alkalmat ad arra, hogy a fejlesztésben részt vevő országok megismerjék a magyar űripar hozzáadott értékeit, megteremtve ezzel a további sikeres és hatékony együttműködés lehetőségét.”
A Sentinel-2B több mint 70 olyan, jellemzően radiátorok, optikai ernyők, kalibrálóernyők és rögzítőelemek részét képező eszközt tartalmaz, melyet többségében magyar cégek terveztek, teszteltek és gyártottak. Hasonló volumenű magyar részvétellel épült meg a műholdcsalád előző eleme, a Sentinel-2A is, és az új műholdpár tagjainak (Sentinel-2C és -2D) gyártásához is készülnek már a hazai alkatrészek.
Egy Sentinel-2 műhold multispektrális teleszkópjának rajza, rajta a Miskolcon készült alkatrészek sárgával színezve. (Kép: Admatis Kft.)
Magyarország az ESA-csatlakozás révén részesévé vált a legnagyobb európai űrtevékenységgel foglalkozó szervezet munkájának. A teljes jogú tagság új alapokra helyezi az eddig is jelentős sikereket felmutató hazai űripart, lehetővé teszi a magyar kis- és középvállalkozások, kutatóintézetek beszállítói részvételét a nemzetközi programokban. A lépés növeli a foglalkoztatottságot, és segít Magyarországon tartani a magasan képzett szakembergárdát. (Forrás: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály) | |||
|