Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A magyar űrkutatás nagy terveiről Biztos lesz egy második magyar űrhajós? Kiből lehet űrhajós? Tényleg lesz egy új magyar műhold? Gimnazisták is építhetnek műholdakat? Ezeket és ehhez hasonló kérdéseket válaszolt meg dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos és dr. Grósz Andor, a Szegedi Tudományegyetem Repülő- és Űrorvosi Tanszékének professzora egy rádiós műsor keretein belül. A beszélgetés fő témáját a magyar űrkutatás jövőbeli tervei adták. A Spirit FM műsorvezetői gyermeki kíváncsisággal hallgatták ezt a magyaroktól eddig oly távolinak hitt területet, melyben sok magyar kutató dolgozott és járult hozzá munkájával a napjaikban ismert űrkutatáshoz.
A teljes rádióműsor felvétele. (Forrás: Spirit FM / Youtube) A műsorban különböző témákról esett szó:
Az első magyar kereskedelmi távközlési műholdról:
CubeSatról:
A második magyar űrhajósról:
A régi időkkel ellentétben ma már az űrhajósjelöltnek nem kell „szuperegészségesnek” lenni, de fontos egy kimagasló egészségi szint. A kiválogatásnak az első állomása és az egyik legfontosabb szempontja a pszichés státusz, hiszen legyen bárki bármennyire is fizikailag alkalmas az űrutazásra, ha mentálisan nem bírja a felmerülő kihívásokat, a terhelést és a váratlan helyzeteket, akkor nem lesz képes elvégezni a feladatát és a társait is veszélyeztetheti. A kiválogatása egy hosszadalmas, nagyon komoly feladatsorból áll, mely nem végezhető el a hétköznapi orvosi alkalmassági vizsgálatoknál megszokott pár óra alatt. Itt több napról beszélünk. A pszichológia szűrés például két napig tart. Ha ezen megfelelt az űrhajósjelölt, utána következik csak a fizikai állapotfelmérés.
Ha megnézzük az űrhajósok önéletrajzát, sokaknál feltűnik a katonai múlt, illetve a vadászpilóta képzettség, de a professzor úr megnyugtató válasszal szolgál azoknak, akik ezen képzettségek hiányában terveztek volna jelentkezni. Nem kötelező pilótai vagy katonai múlttal rendelkeznie a jelöltnek, de kötelező a felsőfokú végzettség és ajánlott a természettudományos érdeklődés (kutató, orvos, mérnök, stb.).
A magyar emberes űrprogram legjelentősebb része a különböző kutatási programok kiválasztása, amelyeket az űrhajósnak majd meg kell valósítania a Nemzetközi Űrállomáson.
Három tudományterületről választanak kutatási programokat: űrélettan és gyógyszerészeti kutatások, anyagtudomány és -technológia, illetve a Föld környezetének vizsgálata és az ahhoz szükséges műszerezés. Oroszországgal ezen területeken történő kutatásokról folyik az egyeztetés. Ha ebben döntés születik, akkor majd az adott kutatásokhoz fog elkezdődni az űrhajósnak a kiválasztása. Ezzel az űrutazással Magyarország hatalmas lehetőséget kapott, hogy saját kísérleteket vigyen fel és teszteljen az űrben. | |||
|