Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

RADCUBE: a rakéta kijelölve!
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Kis űreszközök nagy szerepe , Űridőjárás - 2020.11.06 18:30.)

2021-ben felbocsátják a magyar C3S Kft. saját fejlesztésű műholdját.

Horváth Gyula, a C3S Kft. ügyvezető igazgatója és Marco Mariani, az SAB Launch Services Srl. ügyvezető igazgatója aláírta a szerződést, melynek értelmében jövő év tavaszán felbocsátják a C3S három egységes (3U) CubeSatját a Vega VV19 rakétával.

A C3S korábbi kis- és nagyműholdas tapasztalatok felhasználásával létrehozott, nagy megbízhatóságú, redundáns alrendszerekkel, fedélzeti számítógéppel, kommunikációs modullal, energia-szétosztó rendszerrel, túlmelegedés elkerülésére optimalizált struktúrával ellátott 3U platformja az első a cég skálázható, 3–16U méretű műholdjainak sorában. A magyar fejlesztők az űriparon belül is csúcstechnológiát képviselő termékek létrehozásakor a robusztus alrendszerek mellett a testre szabhatóságra, a felhasználói igényeket messzemenőkig kiszolgáló hasznostehertér méretére és rugalmasságára helyezik a hangsúlyt, hiszen ez határozza meg a küldetés hatékonyságát.


A műhold az Európai Űrügynökség (ESA) Technology CubeSats programján belül a hatodik lesz az alacsony Föld körüli pályára állított műholdak között. Az űrügynökség a CubeSatokban rejlő óriási és sokrétű potenciál hatékony kiaknázásának céljából több projektet is elindított az elmúlt években. Az ESA RADCUBE nemzetközi konzorciumának élén a magyar C3S áll, további tagjai pedig a rakományt, az úgynevezett payloadot fejlesztő Energiatudományi Kutatóközponton kívül a lengyel Astronika és a brit Imperial College London. A C3S szerepe messze túlmutat a projekt összefogásán. A magas szintű technológiai hozzáadott érték mellett a konzorcium vezetőjeként a vállalat a küldetés tervezésétől, gyártástól kezdve a felbocsátás szervezésén át az üzemeltetésig a küldetés összes fázisát kezeli, saját fejlesztésű irányítóközpontjának segítségével folyamatos kommunikációs lehetőséget szolgáltat a műhold és a földi állomása között.

Az ESA 2020 júliusában jóváhagyta a C3S által fejlesztett platform repülő példányának tesztelését, így a konzorcium vezetője az ESA-val egyetértésben elindította a felbocsátáshoz kapcsoló utolsó lépéseket.


A 3U műholdplatform repülő példányának tesztelése. (Kép: C3S)

„Ez a küldetés Magyarország eddigi legjelentősebb missziótervezése és űrtechnológiai fejlesztése tudományos és üzleti szempontból egyaránt” – mondta Horváth Gyula, aki szakmai élete során végig azt vallotta, hogy a két ágazat szinergiája hordozza magában az igazán nagy lehetőségeket. „Ez a felbocsátás csak a kezdet, első, demonstrációs darabja 3–16U műholdcsaládunknak. Skálázható műholdjaink nagy megbízhatóságú űripari szolgáltatások nyújtására képesek, például IoT és földmegfigyelési küldetéseket akár műholdflottába rendezetten is kiszolgálnak a jövőben. Ezen felül a műholdcsalád tudományos kísérletek és kutatások kiszolgálására is alkalmas. Külön öröm számomra, hogy az első hasznos teher is legnagyobb részben hazai fejlesztésű, így a mérnöki kiválóság demonstrációja mellett a hazai tudományos színtér is látványos eredményekkel gazdagodik. A műhold hasznos terhe, a RADMAG mérőműszer szintén kettős célt szolgál, az általa gyűjtött tudományos adatok az alacsony Föld körüli pályán mozgó műholdak és űrhajósok számára űridőjárási információkat biztosítanak” – vázolta a jövőt Horváth.

A 3U CubeSat felbocsátó partnere az SAB Launch Services Srl. A hordozórakéta (Vega VV19) európai rakéta, amelyet az Arianespace a Francia Guyana-beli Kourou-ból indít alacsony Föld körüli pályára. A küldetés eredeti életciklusa fél év, melyet sikeres repülés esetén három évre hosszabbítanak meg.

A C3S-ről

A C3S Kft. magyar űripari cég, tevékenységei központjában a CubeSat platformok és alrendszerek fejlesztése áll. 2016-ban az ESA meghívására, a PLATO 2.0 energiaellátó rendszerének tervezőjeként csatlakozott első nemzetközi, nagyműholdas fejlesztési projektjéhez. 2017-ben a C3S termékei és megoldásainak fejlesztése során a legmagasabb szintű iparági követelményeknek felel meg. A cég 3, 6, 12 és 16U műholdplatformokat és olyan redundáns alrendszereket fejleszt és állít elő, mint az OBC, az EPS vagy a kommunikációs modul, melyek IoT, föld- vagy űrmegfigyelő konstellációs küldetésekhez biztosítanak hátteret. (Forrás: C3S sajtóközlemény)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024