Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ki jelentkezhet magyar űrhajósnak?
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Álmuk a világűr , HUNOR - 2021.10.29 10:15.)

A második magyar űrhajós programja a HUNOR nevet kapta. Milyen feltételeknek kell megfelelni a jelentkezéshez?

Mint tegnap beszámoltunk róla, megkezdődött a következő magyar űrhajós kiválasztásának folyamata. A program a HUNOR (Hungarian to Orbit) nevet kapta. Részleteiről az erre szolgáló honlapon lehet többet megtudni. Mai cikkünkben összefoglaljuk, hogy a pályázat során kik, milyen feltételekkel jelentkezhetnek űrhajósnak.

A kiválasztás az Európai Űrügynökséggel (ESA) együttműködésben, az ESA űrhajós politikájával összhangban fog történni. Ezért sok dologban hasonlít az ESA 2021-es űrhajós-válogatásához, azzal a fontos kivétellel, hogy most csak magyar állampolgárok jelentkezhetnek. (Az ESA űrhajóstoborzásáról több alkalommal írtunk, ld. korábbi cikkeinket a lap alján. – A szerk.)

A program során a négy legalkalmasabb és legjobban teljesítő jelölt közül kerül ki az, aki majd a második magyar űrhajós lesz. A fennmaradó három jelölt közül egy további fő tartalékos státuszt kap, és az űrhajósjelölttel azonos alapkiképzésben részesül.


(Forrás: HUNOR jelentkezési kézikönyv)

A jelentkezéshez szükséges alapkövetelmények közé tartozik:

  • bejelentett állandó magyarországi lakcím,
  • legfeljebb 40. betöltött életév (1981. január 31. utáni születési idő),
  • büntetlen előélet,
  • úszótudás.

Ami a nyelvismeretet illeti, magas szintű és magabiztos angol nyelvtudás (Közös Európai Nyelvi Referenciakeret – CEFR szerint C1 szint) szükséges, illetve előnyt jelent az orosz nyelvismeret.

Képesítések: Magyarországon elismert felsőfokú végzettség. Előnyt jelent a mérnöki, műszaki és természettudományos, továbbá az orvosi, fogorvosi végzettség és érdekességképp a vezetői engedély is.

Szakmai tapasztalat: Legalább három év szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie a jelöltnek műszaki, természettudományi vagy orvosi területen – doktori fokozat (PhD) a megnevezett tudományterületeken három év szakmai tapasztalatnak beszámítható.

Fizikai és egészségügyi követelmények: A jelentkezés alapfeltétele az EU 1178/2011 Annex IV (Part-MED) Class 2 szintű, a jelentkezési határidő napján érvényes orvosi alkalmassági igazolás. Valamint az alábbi testi adottságokkal kell rendelkeznie a jelöltnek:

  • Testmagasság: 150 cm és 190 cm között.
  • Testtömeg: 50 kg és 95 kg között, normál testtömeg index (WHO BMI normal).
  • Vérnyomás: legfeljebb 140/90 mm Hg (ülő testhelyzetben mérve).
  • Látás: 20/20 vagy annál jobb, korrekcióval vagy anélkül egészséges színlátás. Műtéttel végzett látáskorrekció elfogadott, feltéve, hogy a beavatkozás látást és egyebeket befolyásoló komplikációktól mentes. Fontos, hogy a jelentkezés kedvéért senkinek nem tanácsolják látásjavító műtét elvégzését!
  • Hallás: egészséges hangérzékelés (krónikus vagy visszatérő hallászavar nélkül).


(Forrás: HUNOR jelentkezési kézikönyv)

Pszichés rátermettség: Fontos, hogy a jelölt elhivatott, öntudatos és kiegyensúlyozott személyiség legyen, illetve stresszhelyzetben is jó ítélő- és döntési képességgel rendelkezzen. A megfelelő jelölt tud csapatban dolgozni, de nem riad vissza attól, ha egyedül kell találékonyan megoldania egy feladatot.

A jelentkezés kizárólag online, a mo.hu honlap Oktatás, kutatás / Kutatás menüpontjában elérhető jelentkezési lap 2022. január 31-ig elektronikus úton történő benyújtásával lehetséges.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024