Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

VIREO: startra kész a magyar műhold
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Kis űreszközök nagy szerepe - 2023.04.08 08:15.)

Mesterséges intelligencia megoldások űrös demonstrációja a földmegfigyelés szolgálatában – napokon belül indulhat a magyar C3S új műholdja!

Hamarosan felbocsátják Magyarország első, kizárólag ipari felhasználást célzó technológiai demonstrációs küldetését a SpaceX Falcon-9 rakétájával, a Transporter-7 repülés keretében. A VIREO (Virtual Intelligence Realization for Earth Observation) a mesterséges intelligencia fedélzeti alkalmazási lehetőségeit bemutató demonstrációs küldetés, melynek fő célja, hogy olyan megoldások űrös alkalmazhatóságát tesztelje, amelyek földi körülmények között a csúcstechnológiát képviselik. A Föld körüli pályán történő demonstráció többek között a földmegfigyelési célú küldetések során keletkező hatalmas adatmennyiség űrbeli előválogatását teszi lehetővé.

Az IOD (In Orbit Demonstration) küldetés számára a 3 egységnyi (3U) CubeSatot a C3S Kft. fejlesztette és gyártotta, valamint a felbocsátást is a magyar űripari cég menedzselte. A VIREO küldetés során konvolúciós neurális háló alapú mesterséges intelligencia (MI) megoldásokat próbálnak ki.

„A projekt célja, hogy mesterséges intelligenciát juttassunk a világűrbe, kiterjesztve a repülés közbeni adatfeldolgozási képességeket. Mindez jó lehetőséget biztosít arra, hogy a technológia kapcsán tapasztalatokat szerezzünk és így a jövőben további alkalmazási területeken is kihasználhassuk a Mesterséges Intelligencia technológia előnyeit.” – szögezte le Milánkovich Dorottya, a VIREO projektmenedzsere.


(Kép: C3S)

A műhold hasznos terhe a HEDVIG (High-reliability Embedded Device for Visual Imaging Goals), a hazai szakemberek által közösen fejlesztett rakomány, amely két nagy számítási teljesítményű, egykártyás számítógépből és az ezekhez tartozó két pár kameramodulból áll. Az aiMotive által fejlesztett almodul (AI-On-Board eXperiment, AIOB-X) alapja egy speciális SoC (System-on-Chip) áramkör, amely újrakonfigurálható CNN (Convolutional Neural Network) hardver gyorsító áramkört tartalmaz. Ez az egység rendkívül hatékonnyá teszi az olyan, MI alapú vizuális adatfeldolgozó alkalmazásokat, mint a mintázat- és objektumfelismerés, helymeghatározás, osztályozás, valamint szegmentálás.

A hasznos teher másik fontos almodulja a C3S Kft. által fejlesztett CHP-OBC (Customizable High-Performance On-Board Computer), amely ebben a küldetésben az interfész szerepét tölti be a platform és az AIOB-X között. Ezen felül a CHP-OBC-be – ugyancsak demonstrációs céllal – ezúttal egy harmadik fél szoftverét is integrálták, így lehetőség nyílik olyan platformfüggetlen, MI által vezérelt algoritmusok kipróbálására, amelyek nagyban elősegíthetik a földmegfigyelési célú küldetések során az óriási adathalmaz feldolgozását, elemzését.

„A projekt alapvető kérdésfelvetése az volt, hogy hogyan lehet a mesterséges neurális hálót műhold fedélzetén alkalmazni. Mi most két szignifikánsan eltérő technológiai megoldást is kipróbálunk a VIREO fedélzetén. A 10 × 10 × 10 cm-es payload-tér az aiMotive kártyáján kívül tartalmazza a mi payload-vezérlő áramkörünket is, amelyet további funkciókkal egészítettünk ki. Ha ez az új alrendszer beválik, akkor ezentúl minden műholdunknak alaptartozéka lesz.” – jegyezte meg Horváth Péter, a C3S rendszermérnöke.

A VIREO a C3S Kft. és egyben Magyarország második 3U méretű műholdja, amelyet a cég a jelenleg is Föld körüli pályán üzemelő RadCube küldetés során kifejlesztett platformja alapján valósított meg. Ez a demonstráció egyben innovatív technológiai transzfer, hiszen a szakemberek egy autóipari cég mesterséges intelligencia alrendszerét integrálták műholdba.

A hároméves élettartamra tervezett műhold felbocsátása a kaliforniai Vandenberg Űrhaderőbázisról – a jelenlegi tervek alapján – itthoni idő szerint április 11-én (kedden) a reggeli órákban lesz. (Forrás: C3S közlemény)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024