Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
VIREO: küldetés teljesítve! A magyar C3S 2023 áprilisában felbocsátott CubeSat műholdja ma sikeresen befejezte küldetését, a légkörbe lépve megsemmisült. A VIREO (Virtual Intelligence Realization for Earth Observation) nevű, 3 egységnyi (3U) CubeSat műhold, amelyet 2023. április 15-én indítottak útnak, ma befejezte küldetését. A nemzetközi szinten is egyedülállónak számított VIREO célja a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) űrbeli használata volt, kiterjesztve annak repülés közbeni feldolgozási képességeit. Ez jó lehetőséget biztosított arra, hogy tapasztalatokat szerezzenek a technológiával kapcsolatban, és így a jövőben más alkalmazási területeken is kiaknázzák az innovatív technológia előnyeit. A VIREO küldetése a jövőt készítette elő, ahol a mesterségesintelligencia-technológia a világűr megértésében nyújt segítséget.
A VIREO, még indítása előtt. (Kép: C3S)
A VIREO-nak már a pályára állítása is különleges volt. Több mint egy hónapot töltött egy orbitális szállítóeszköz fedélzetén, hogy megtalálja az optimális pályát. A hordozóeszköz sikeresen célba ért, a VIREO pedig azonnal ráállt a számára megfelelő pályára, és alrendszereinek beüzemelését követően zökkenőmentesen folytatta földmegfigyelő kísérleteit. A VIREO demonstrációs fedélzeti kísérletei hónapokon keresztül kiváló eredményekkel zajlottak, már az űrkísérletek kezdetétől a fedélzeti AI algoritmusa sikeresen előválogatta a képeket, amelyeket a rendszer leküldött a Földre.
Számos űrkísérlet történt a VIREO fedélzetén, amelyek közül kiemelendő az aiMotive csapatával közös fejlesztés. Ebben a műhold kamerái által rögzített képi adatokat dolgozták fel az űrben AI alapú képfeldolgozó algoritmusok segítségével. Ez a demonstráció egyben innovatív technológiai transzfer is volt, hiszen egy autóipari hardvergyorsítót, az aiWare-t integrálták a műholdba. Egy másik jelentős kísérlet a lengyel KP Labs mesterséges intelligenciával támogatott szoftveralgoritmus-csomagjának fedélzeten történő futtatása volt, amely a VIREO képeinek segítségével, a neurális háló újrakonfigurálását követően tanulta meg a fedélzeti
felhődetektálást és a felhőmaszk-előállítást.
Újdonság volt a műholdon, hogy a 10 × 10 × 10 cm-es raktérben – a már bemutatott kísérleteken felül – egy saját fejlesztésű payload-vezérlő alrendszert is kipróbáltak a C3S Kft. szakemberei. Ez a jövőbeli CubeSat-projekteket fogja támogatni azzal, hogy egyszerűbb és gyorsabb lesz az integráció, és kiemelkedően nagy fedélzeti számítási kapacitást biztosít a különböző szenzorok és kísérletek számára. Emellett felkészültek a jövőbeli földmegfigyelő küldetésekre is.
Az űrbe juttatott négy különböző típusú kamerával demonstráltak számos felvételkészítési módszert is. Például bizonyították, hogy a műhold képes egy földi pontra fókuszálva, azt pályán való mozgása közben lekövetve felvételt készíteni. Emellett készítettek sávfelvételeket és pásztázó mozgással készült felvételeket is, valamint kidolgozták a földmegfigyelési küldetések üzemeltetését megkönnyítő, automatizált képfelvételi metódusokat.
A felhők mögül kibukkanó Balaton a VIREO egyik felvételén. (Kép: C3S)
A CubeSat 16 hónapos küldetése során lélegzetelállító képeket készített a Föld különböző részeiről. Ezek a lenyűgöző űrfelvételek egyedülálló perspektívát nyújtanak bolygónkról, bemutatva annak törékeny szépségét is. Bár a küldetés véget ért, a VIREO sikere bebizonyította, hogy a mesterséges intelligencia technológiájával gyorsabbá és hatékonyabbá válhat a földmegfigyelés, ami többek között olyan ágazatokban jelenthet előrelépést, mint a mezőgazdaság, katasztrófavédelem vagy energiakitermelés. Az űrből érkező felvételekkel gyorsan és pontosan követhetőek a földfelszín változásai és a nem várt események. Ráadásul a módszer továbbfejlesztése olyan területek felé is utat nyithat, mint a műholdflották jobb összehangolása, az internet távoli vidékekre való eljuttatása, az űrbányászat, az űrszemét csökkentése vagy a nagyon távoli űrös küldetések sikere.
A műhold 2024. augusztus 7-én déltájban, miután áthaladt Magyarország területe felett, Új-Zélandnál érte el a légkörünket és végleg megsemmisült. (Forrás: C3S sajtóközlemény) | |||
|