Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
MEGFEJTÉS: Lezuhanó űrszemét Tegnap végét ért az első rejtvényforduló, amelyben a nemrég megjelent Új űrkorszak kapujában című tanulmánykötetet lehetett megnyerni. Az elmúlt évtizedekben megkezdődött a világűr intenzívebb tudományos, gazdasági és technológiai felhasználása. Nagyhatalmak, nemzetközi szervezetek, multicégek vesznek részt az űrszektor lehetőségeinek feltárásában, hasznosításában, az űrkutatás és űrtechnológia fejlesztésében. A hatalmi versengésnek katonai vonzata is van, megindult az űrerők létrehozása a legfejlettebb fegyveres erőkben. Magyarország Kormánya 2018-ban döntött az űrszektor fejlesztéséről, 2021-ben Nemzeti Űrstratégiát fogadott el. A központi célok, támogatási eszközök hatására megélénkült a magyar űrtevékenység, előtérbe kerültek a szakpolitikai kutatások, fellendültek az űrrel kapcsolatos műszaki-gazdasági tevékenységek. A kormányzati űrfejlesztési erőfeszítésekhez csatlakozott a Magyar Honvédség (MH) is, ahol az űrtevékenységek honvédségi célú felhasználásával foglalkoznak „űrkatonák”. A világűr biztonsági és katonai kérdéseinek kutatására a Magyar Hadtudományi Társaság égisze alatt – szoros együttműködésben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az MH szakosított szervezeti egységeivel – 2022-ben kutatócsoport alakult Szenes Zoltán professzor vezetésével. A könyv a kétéves kutatások eredményeit foglalja össze. Az első rész a világűr általános biztonságpolitikai kérdéseit (a világűr militarizálása, a NATO és EU űrpolitikája, az űrszemét problémája) tárgyalja. A második rész országtanulmányokat ölel fel, részletesen értékeli a három nagy űrhatalom (Egyesült Államok, Oroszország, Kína) tevékenységét, áttekinti különböző térségű országok űrpolitikáját. A harmadik rész az űrkutatás műszaki-technológiai kérdéseiből nyújt át egy csokrot az olvasónak. A könyv olvasását a zenei QR-kóddal elérhető New Space (Új űr) című űrzene teszi élvezetesebbé.
Háromrészes rejtvénysorozatunk első fordulójában, hétfőn ezt kérdeztük: Jelenleg (még) a Föld körül kering egy évtizedekkel ezelőtt egy távoli célpont – az egyik szomszédos bolygó – felé indított űreszköz, de az előrejelzések szerint még ebben az évben (2025-ben) visszazuhan a Földre. Melyik űreszközről lehet szó? Mikor és honnan indult, hová kellett volna eljutnia? Miért jelent a szokásosnál nagyobb veszélyt a lezuhanása?
A kérdéses űreszközről csaknem három évvel ezelőtt már írtunk portálunkon. Eszerint a Kozmosz–482 (vagy nemzetközi jelöléssel 1972-023E) űrszondának indult ugyan, de a hibás start miatt a Föld körül kering, ezért joggal nevezhetjük műholdnak. A néhány nappal korábban indított Venyera–8 ikertestvéreként 1972. március 31-én a Szovjetunióból indult a Vénusz felé, de erősen elnyúlt Föld körüli pályán rekedt. Apogeuma akkor közel 10 ezer km volt, korábbi cikkünk megjelenésekor már 2000 km alá süllyedt, jelenleg pedig jócskán 1000 km alatt jár (perigeuma alig változik, de már 180 km-nél kisebb). Lezuhanása azért veszélyesebb a szokásosnál, mert bár tömege „csak” kb. 500 kg, de olyan robusztus felépítésűre tervezték, hogy túlélje az áthaladást a Vénusz légkörén, így nem kizárt, hogy a Földre zuhanásakor akár egy darabban is maradhat.
A Venyera–8 leszállóegységének másolata egy kiállításon. Feltételezhetően a szonda párját ugyanilyen leszállóegységgel indíthatták, tehát ilyen lehet a jelenleg is a Föld körül keringő Kozmosz–482 darab, azaz az 1972-023E objektum. (Kép: NASA)
Köszönjük olvasóink aktivitását, a 14 beküldött megfejtést. A helyes választ adók neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Filep Otília olvasónknak kedvezett. Vele hamarosan felvesszük a kapcsolatot, hogy el tudjuk juttatni címére a Magyar Hadtudományi Társaság által felajánlott könyvnyereményt.
Követező rejtvénykérdésünkre csak hétfőig kell várni. Még két forduló van hátra, így aki most nem nyerte meg az Új űrkorszak kapujában című kötet egy példányát, az se csüggedjen, lesz még rá esély!
| |||
|