Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A távérzékelő holdak a hurrikánokra (is) figyelnek
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Katasztrófák ellen , Az emberi élet védelme - 2005.09.26 07:47.)

Európai mesterséges holdak adatait is felhasználják, hogy minél pontosabban követhessék és előre jelezhessék a trópusi viharok viselkedését.

A hurrikánok hatalmas kiterjedésű, nagy energiával rendelkező viharok, amelyek egy-egy rendkívül alacsony légnyomású terület körül alakulnak ki. A felszín közelében nagy sebességű szelek, intenzív csapadék jellemzik a hurrikánt. Az energia egy része heves zivatarok formájában szabadul fel.

A meteorológiai és távérzékelő mesterséges holdaknak a látható fény tartományában működő műszereivel számos képet készítenek a hurrikánok felhőzetéről – természetesen nappal. A radar elvén működő berendezéseknek viszont nincs szükségük napfényre, és „átlátnak” a sűrű felhőrétegen is. Ilyen például az ESA Envisat mesterséges holdjának ASAR nevű műszere.

Az alábbi kép akkor készült, amikor a most a hírek élén szereplő (szerencsére a jelzettnél végül kicsit gyengébbnek bizonyult) Rita hurrikán elérte a Mexikói-öböl térségét. Az adatokat arra használták, hogy közvetlenül meghatározzák a szél sebességét. A radar által kibocsátott rádióhullámok a tenger felszínéről verődnek vissza. A felfogott jelek alapján következtetni lehet a vízhullámok nagyságára, s ezáltal a szél erősségére.


A szeptember 22-i radarképen a Rita hurrikán közepe (a „szeme”) alatti, illetve a környező vízfelület látható, Floridától és Kubától nyugatra. A kép felbontása 150 méter. A felvétel fényes részei erősen hullámzó vízfelszínt jeleznek. A szélsebesség a 200 km/h-t is meghaladta.

A hurrikánok dinamikájáról (a szél erősségéről, a várható haladási irányról) az amerikai hatóságok a legtöbb információt repülőgépről szerzik, amellyel időnként berepülnek a viharzónába. Mivel ez nem mindig lehetséges, a folyamatosan érkező műholdas adatoknak nagy szerepe van az előrejelzésben.


Az ESA ERS-2 távérzékelési holdjának radarja olyan frekvenciasávban működik, amelyet a legkevésbé zavarnak a zivatarzónák. Ezért szélsebesség-mérései nagyon megbízhatók. Az itt bemutatott, közel valós időben készített képet a Holland Királyi Meteorológiai Intézetben állították elő.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024