Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Hideg Ázsiában, forróság Ausztráliában Január elejének anomáliái műholdas adatok alapján készített felszínhőmérséklet-térképeken. Tavaly november és idén január között Kínában sik helyen három évtizedes negatív hőmérsékleti rekordok dőltek meg. Északkeleten -15 °C-nál is mértek hidegebbet. Az ott szokatlan fagy gondokat okozott a vasúti és légi közlekedésben, százával kellett megnyitni fűtött menhelyeket, de mintegy 180 ezer marha is elpusztult a nagy hidegben. Egy szakaszon befagyott a Sárga-folyó, mintegy ezer hajó került a jég fogságába a Lajcsou-öbölben. A hideg levegő-hőmérsékletekkel összefüggésben a talajfelszín hőmérséklete is alacsony volt. Ez az, amit az infravörös tartományban működő műholdas érzékelőkkel mérni tudnak. Az alábbi térkép a NASA Terra távérzékelő műholdján repülő MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) berendezés 2013. január 1-8. közötti adatai alapján készült.
A színek a 2001 és 2011 között, az év azonos időszakában mért értékek átlagához képesti eltéréseket jelölik. Jól látható, hogy a megszokottnál alacsonyabb hőmérsékletekre utaló kék szín az uralkodó, főleg Kína északkeleti részén, Mongóliában és a Koreai-félszigeten. (Ahol szürke foltok látszanak, onnan a műholdas érzékelő nem tudott elegendő adatot gyűjteni, például a felhőborítottság miatt.) Bár délebbre nem volt ennyire anomális a hőmérséklet, az ott is gondot okozott, mivel az ott lakók nincsenek felkészülve a hidegre. Északkelet-Kínában a megnövekedett fűtési igények miatt több füst került a levegőbe, s ez is hozzájárulhatott az ugyancsak rekordot döntő mértékű januári légszennyezettséghez.
A második felszínhőmérsékleti térkép ugyancsak a január 1-8. közötti időszakot jellemzi, ugyancsak MODIS érzékelővel felvett adatokból készült, de a NASA Aqua műholdjával. Itt az eltéréseket a 2005-2012 közötti átlaghőmérsékletekhez viszonyítva ábrázolták. (A színskála ugyanaz, mint fent.)
(Képek: NASA EO / Jesse Allen / LPDAAC)
A kontinens Ausztrália, ahol nem csak a szóban forgó napok voltak igen forrók, de már 2012 végén is hosszú heteken, sőt hónapokon át magas volt a hőmérséklet. Több távoli helyszínen is 45 °C-nál többet mutattak a hőmérők. Az ausztrál meteorológiai szolgálat adatai szerint a földrésznyi ország területére átlagolt maximális hőmérséklet tekintetében január 7-én sosem látott magasságot, 40,33 °C-ot értek el. (Az ezt követő éjszakán átlagosan 32,36 °C-ig „hűlt le” a levegő.) 2013-ban az év első nyolc napjának mindegyike felkerült a valaha volt legforróbb napok húszas listájára, amit a meteorológiai mérések kezdete, a 20. század eleje óta vezetnek.
Ausztráliában megszokottak ugyan a nyári hőhullámok, de a mostani mind kiterjedésében, mind hosszú időtartamát tekintve kirívó.
| |||
|