Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Egy öreg műhold vége A NOAA kénytelen volt feladni 2000-ben indított, a tervezettnél már így is egy évtizeddel tovább működő poláris meteorológiai holdját. Az amerikai óceán- és légkörkutató ügynökség (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) mostantól már csak három műholddal rendelkezik alacsony poláris pályán. Ezekkel kell megoldania az időjárás-előrejelzési munkát, amíg 2017-től végre elindulhatnak az új generációs űreszközei. A három jelenleg is működő poláris hold (NOAA-18, NOAA-19 és Suomi-NPP) mellől most dőlt ki a NOAA-16 jelzésű veterán űreszköz, amely még 2000 szeptemberében, egy Titan-2 rakétával állt pályára. A június 5-én bekövetkezett kritikus meghibásodás pontos okát nem hozták nyilvánosságra, de az adatforgalom leállt, a műhold nem használható már megfigyelésekre. A NOAA sajtóközleménye szerint az űreszköz aktív élettartama alatt 70&npsp;655 alkalommal kerülte meg bolygónkat. (Passzívan természetesen tovább rója köreit a Föld körül, immár űrhulladékként.) A NOAA-16 a légkör páratartalmát és hőmérsékleti profiljait mérte, látható és infravörös tartományban készített felvételeket a felhőzetről, a tengerfelszín hőmérsékletét határozta meg. Eredetileg tervezett élettartama 3-5 év volt. Két, ugyanolyan felszereltséggel épült utódja 2005-ben és 2009-ben állt pályára, és még mindig működőképes. A 2011-es indítású, május óta az első számú Suomi-NPP hosszabb élettartamra, több műszerrel és modernizált műholdplatformra épült.
A későbbi NOAA-16 (akkor még NOAA-L jelzéssel) a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpont szerelőcsarnokában, a felbocsátása előtt. (Kép: NASA)
A poláris meteorológiai műholdak olyan típusú napszinkron pályákon keringenek, amelyeken az Egyenlítő fölött – helyi időben mérve – különböző napszakokban repülnek el. Vannak kora reggeli, késő délelőtti és délutáni műholdak, hogy összességében a méréseik lefedjék a teljes napot. Az amerikai NOAA feladata a délutáni mérések végzése. Az adatcsere-megállapodás keretében együttműködő európai EUMETSAT a délelőtti elrepülésekért felelős MetOp műholdjaival. A kora reggeli méréseket az amerikai légierő fennhatósága alá tartozó katonai meteorológiai holdak végzik. Az általuk gyűjtött adatokat a polgári meteorológiai szolgálatok számításaihoz is felhasználják. | |||
|