Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Úton az EarthCARE Az európai és japán együttműködésben épült, a felhőzetet, a légköri aeroszolokat és a sugárzási viszonyokat kutató műhold egy Falcon-9 rakétával indult. Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Japán Űrügynökség (JAXA) közös EarthCARE (Earth Clouds, Aerosols and Radiation Explorer) műholdjáról 2015 elején még azt írtuk, hogy 2016-ban indulhat poláris napszinkron pályára. A startra végül az európai hordozórakéta-hiány közepette egy Falcon-9 rakétát rendeltek az amerikai SpaceX cégtől, amely magyar idő szerint május 29-én 0:20-kor (helyben még 28-án) bocsátotta pályára a műholdat a kaliforniai Vandenberg támaszpontról. Az Airbus fővállalkozásában épített EarthCARE, az ESA Earth Explorer nevű tudományos programjának hatodik űreszköze egy összetett földmegfigyelő műhold, amelyen négy műszert helyeztek el. Japán hagyományok szerint japán „becenevet” is kapott: Hakuriu (Hakuryu, avagy fehér sárkány).
A 2,2 tonnás EarthCARE a Föld körül. Napelemtáblájának felülete 21 m2, pályamagassága 393 km, inklinációja 97,05°. Itt 25 nap (389 teljes pálya megtétele) után tér vissza ugyanazon felszíni pont fölé. (Fantáziakép: ESA)
Aktív műszerei egy nagy felbontású lidar és egy 2,5 m átmérőjű antennával felszerelt radar, a két passzív műszer pedig a multispektrális képalkotó kamera és a szélessávú radiométer. Készítői szerint az űreszköz forradalmasítja majd a felhőzet és az légkörben lebegő aeroszolok a Föld éghajlatára gyakorolt hatásának kutatását, új megvilágításba helyezve a felhők és az aeroszolok szerepét a Föld légkörének fűtésében és hűtésében.
Az EarthCARE műhold bekerül a rakéta orrburkolata alá. (Kép: SpaceX)
Az adatok segítenek jobban megérteni a bonyolult földi éghajlati rendszer működését, a kölcsönhatásokat és visszacsatolásokat. A klíma alakulása egyrészt függ a Napból érkező energia földi eloszlásán és újraeloszlásán, különböző mechanizmusok révén. Másrészt a kutatók többsége úgy gondolja, hogy az emberi tevékenység is hatással van az éghajlat változására. Ennek a felméréséhez, a jövőbeli éghajlati trendek előrejelzéséhez, a folyamatokhoz való alkalmazkodáshoz, esetleg az éghajlatváltozás mérsékléséhez hatékony stratégiákra van szükség. Mindennek az alapját a pontos adatok jelentik. A szakemberek tisztában vannak vele, hogy a felhők és az aeroszolok rendkívül fontos szerepet játszanak a légkör hűtésében, illetve melegítésében. De a Föld energia-egyensúlyára gyakorolt hatások mág mindig nem ismert elég pontosan. Az EarthCARE adatait nem csak a klímakutatók várják, de rövidebb távon a numerikus időjárás-előrejelzéseket is segíthetik majd. A műhold remélt aktív élettartama legalább 3 év.
| |||
|