Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GOES-U
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Űridőjárás , SpaceX - 2024.06.26 12:15.)

Egy sorozat vége: elindult az amerikai geostacionárius meteorológiai műholdak GOES-R-rel kezdődött szériájának utolsó darabja, a GOES-U.

A start június 25-én magyar idő szerint 23:26-kor történt a SpaceX Falcon Heavy nehézrakétájával, a floridai Kennedy Űrközpont 39A indítóállásából. A GOES (Geostacionary Operational Environmental Satellite) az Egyesült Államoknak a geostacionárius pályaív mentén telepített operativ időjárási műholdjainak összefoglaló neve. Az űreszközöket a felbocsátásuk sorrendjében betűkkel jelölik, ha elérik a pályát és működésbe lépnek, akkor számjelzéssel látják el őket. A GOES-U-ból így lesz GOES-19. Ezek közül a meteorológiai műholdak közül az egyik Észak-Amerika nyugati oldalát (GOES-West, 137° nyugati hosszúság fölött), a másik a keletit (GOES-East, 75° nyugati hosszúság) tartja folyamatos figyelemmel. Az előbbi pozícióban jelenleg a GOES-18 aktív, az utóbbiban – ahová a most felbocsátott űreszközt helyezik majd a beüzemelése után – a GOES-16.


A GOES-U előkészítése az indításra. (Kép: NASA / Ben Smegelsky)

A GOES-U a negyedik és egyben az utolsó műhold a GOES-R-rel kezdődött sorozatban, amelyet a Lockheed Martin épített az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). Az új műhold a három korábbi GOES-hez hasonló, a földi és űridőjárással kapcsolatos adatokat gyűjtő műszercsomagot visz magával, de felkerült rá egy a napkorona megfigyelésére szolgáló műszer, egy koronagráf (Compact Coronagraph, CCOR) is. A CCOR a Napnak az űridőjárást befolyásoló jelenségeit, a flereket és a koronakidobódásokat figyeli, lényegében átvéve ezt a feladatot a már közel 30 éves SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) űrszondától.

A meteorológusok szerint az első három GOES-R sorozatú időjárási műhold megfigyelései jelentősen javították az időjárás-előrejelzések megbízhatóságát. A széria 2016-os indulása óta a GOES holdak legújabb sorozata új és továbbfejlesztett előrejelzéseket, figyelmeztetéseket és szolgáltatásokat tesz lehetővé, amely hozzájárul az életek megmentéséhez és az értékek védelméhez extrém időjárási helyzetekben. A GOES-R sorozat új képességei közé tartozik például a villámtérképezés.

Eközben a NOAA és a NASA már az újabb műhold-generáció, a GeoXO fejlesztésén dolgozik. Az első példányuk a tervek szerint 2032-ben áll pályára. Az építéssel és a műszerek fejlesztésével a Lockheed Martin és BAE Systems (korábban Ball Aerospace) vállalatokat bízták meg.


Most indult tizedszer egy Falcon Heavy rakéta. A következő alkalommal a NASA Jupiterhez küldendő Europa Clipper szondáját bocsátják fel ilyennel. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)

A mostani volt az első alkalom, hogy a SpaceX egyik rakétájával bocsátottak fel egy amerikai geostacionárius időjárási műholdat. A GOES-R széria előző három tagja mind Atlas-5 rakétákkal indult. A Falcon Heavy nehézrakéta két oldalsó fokozata Cape Canaveral területére, a szárazföldre érkezett vissza. A középső fokozatot nem hozták vissza. Mindhárom egység gyári új, tehát nem újrahasznosított példány volt. A Falcon Heavy használatának egyik előnye a rendelkezésre álló nagyobb teljesítmény. Így kevesebb hajtóanyagot kell felhasználni az elnyúlt átmeneti pályáról a végleges, 36 ezer km magas körpálya kialakítása. A több megmaradó üzemanyag pedig potenciálisan hosszabb működési élettartamot jelent. Így 15 helyett várhatóan akár 20 évig is szolgáltathat majd adatokat a GOES-U (pontosabban már GOES-19).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024