Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hayabusa: siker, de inkább nem...
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda, Távoli világok kutatói - 2005.11.24 15:27.)

A zavaros cím a japán JAXA űrügynökség legfrissebb, hasonlóan furcsa beszámolóját olvasva jutott a tudósító eszébe.

A japán Hayabusa (ejtsd: hájábuszá) szonda az Itokawa kisbolygó mellett tartózkodik, abban a reményben, hogy végül sikerül a talaj anyagából begyűjteni néhány szemcsét. Ezeket aztán a Földre kellene visszajuttatnia. Legutóbb arról írtunk, hogy a november 20-i leszállási és mintavételi kísérlet közepén megszakadt az irányítók kapcsolata az űreszközzel. Mire újbol kommunikálni tudtak vele, már újra messze került a kisbolygó felszínétől. Akkor az illetékesek azt közölték, hogy a művelet nem sikerült.

Azóta a szaekmberek a fedélzeti műszerek adatainak elemzésével voltak elfoglalva. A JAXA legújabb, szűkszavú hivatalos közleménye szerint mégis megtörtént a leszállás, méghozzá két „huppanással” összesen kb. fél órát tartózkodott a Hayabusa az égitest felszínén. Azonban a mintavétel nem sikerült. A közlemény azt hangsúlyozza, hogy az esemény egyedülálló az űrkutatás eddigi történetében, hiszen le- és felszállás egy kisbolygón még senkinek sem sikerült. A fölső képen az űrszonda árnyéka mellett a fényes pont a leszállási helyet megjelölő, korábban leeresztett eszközt mutatja. A felvétel 32 méteres magasságból készült. A tajajra érés állítólag nem a jelnél, hanem attól kb. 30 m távolságra történt. Az alsó kép a fényes golyóbist mutatja - még a Földön.

A leszállás nyomán állítólag nem sérültek a szonda berendezései. A program végkimenetelét illetően azonban a hangulat nem lehet optimista. Egy-két napon belül (valószínűleg szombaton) megkísérelnek még egy mintavételi manővert. A kémiai hajtóanyag vészesen fogy, a december eleji visszaindulás ideje pedig gyorsan közeleg...

Az már az eddigiekből is kitűnik, hogy a kommunikációval, az érdeklődők tájékoztatásával kapcsolatban (sajnos!) a japánok nem állnak a helyzet magaslatán. Más űrkutatási szervezetek ennél sokkal kisebb jelentőségű programoknak is lényegesen nagyobb hírverést csapnak; de a friss információkat is időben közzéteszik... Japánul tudóknak (!) azért ajánlom a JAXA honlapjának böngészését, hiszen ott részletes, grafikonokkal illusztrált beszámoló is olvasható.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024