Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Radaros kémműhold Japánból Az „információgyűjtő műholdak” rendszerének legújabb tagja egy H-2A rakétával indult Tanegashima szigetéről.
Az IGS (Information Gathering Satellite) program Japán kémműholdas rendszerét takarja, amelynek kiépítését egy 1998-as észak-koreai rakétatesztet követően határozták el. Az űreszközök között megtalálhatók optikai és radaros érzékelőkkel felszerelt holdak is. Ez utóbbi, az éjjel és az esetleges felhőzeten keresztül is alkalmazható típusba tartozik a most felbocsátott műhold. A startra február 1-jén, magyar idő szerint 2:21-kor került sor a japánok H-2A hordozórakétájával. (Az eredetileg január 29-ére tervezett eseményt a rossz időjárás hiúsította meg.)
Archív felvétel a H-2A rakéta egy korábbi indításáról. Ez a mostani volt sorrendben a huszonhetedik start a hordozóeszköz 2001-es bemutatkozása óta. Közülük csak egy járt szerencsétlenül, 2003-ban, éppen két IGS műholddal. (Kép: JAXA)
Az első műholdpár (IGS-1A és -1B) 2003 márciusában állt pályára. A páros radaros tagja azonban négy évvel később meghibásodott. A programot komolyan visszavetette az is, hogy 2003 novemberében a másodiknak indított műholdpáros (IGS-2A és -2B) egy startbalesetben megsemmisült. A sorozat eddigi darabjai mindig H-2A rakétával, Tanegashimából indultak. Így az optikai IGS-3A (2006. szeptember), az optikai–radaros páros (IGS-4A és -4B, 2007. február), és az ugyancsak optikai IGS-5A (2009. november). A rendszer apertúraszintézises radarral ellátott tagjaival több gond is akadt. A már 2007-ben elromlott IGS-1B végül – a pályamagassága folyamatos csökkenése következtében – 2012 júliusában már irányítatlanul belépett a légkörbe és megsemmisült. A következő működő radaros műhold, az IGS-4B is csak 2010 nyaráig húzta.
A rendszer indításai később az optikai IGS-6A-val folytatódtak (2011. szeptember), majd a radaros távérzékelő képességet az IGS-7A állította vissza (2011. december). 2013 januárjától pedig egy újabb radaros–optikai páros, az IGS-8A és -8B teljesít szolgálatot. A mostani új radaros hold (IGS Radar-Spare) tartaléknak épült a már működők mellé. A műholdak pályáját úgy alakítják ki, hogy minden nap elhaladjanak Észak-Korea területe fölött, figyelemmel kísérve a csaptok mozgását, a ballisztikus rakéták indításának esetleges előkészületeit.
Ami a H-2A rakétával idén várható további indításokat illeti, márciusban egy újabb, ezúttal nagyfelbontású optikai kamerával felszerelt IGS kémműhold következik. Még az év vége előtt tervezik pályára állítani Tanegashimából az ASTRO-H röntgencsillagászati műholdat és – a rakéta történetében az első kifejezetten kereskedelmi megrendelésként – a Telstar-12V távközlési holdat. A rakéta „megerősített”, H-2B jelű változata ugyancsak Tanegashimából indítja augusztusban a következő japán teherűrhajót (HTV-5) a Nemzetközi Űrállomáshoz.
| |||
|