Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Egy héttel a katasztrófa után Ma, egy héttel az indonéziai földrengés és az azt követő délkelet- ázsiai és indiai-óceáni szökőár után a mentés és a mentesítés már szervezetten folyik. Az intézkedésekben esetenként az űrtechnikát is használják.
A műholdak az International Charter on Space and Major Disasters (http://www.disasterscharter.org) keretében már működnek is.
Az egyezmény keretében
Tajvan űrirodája (NSPO, National Space Programme Office – Nemzeti Űrprogram Iroda), mely általában mintegy 3000 eurot kér minden egyes 600 négyzetkilométert ábrázoló űrfelvételért, most a képeket ingyen adja át az érintett országok kormányainak, illetve a helyszínen tevékenykedő segélyszervezeteknek. Az NSPO (www.nspo.gov.tw) döntése a FORMOSAT-2 tajvani távérzékelő műhold (fenti ábra) által gyűjtött űrfelvételekre vonatkozik. Annak érdekében, hogy az ilyenkor szokásos egyik legnagyobb problémát – az információ hiányát – áthidalják, a tajvani szakemberek múlthét szerdán – a bejelentéssel egyidőben – mintaképeket küldtek el a Tajvannal diplomáciai kapcsolatban álló, és a cunami pusztításában érintett országok külügyminisztereinek, és kutatóintézeteinek. (A jól ismert kinai-tajvani politikai feszültségek miatt a térség országainak csak egy része ismeri el Tajvant és áll azzal diplomáciai kapcsolatban…)
Az NSPO elképzelése szerint a FORMOSAT-2 még legalább e hét közepéig gyűjt adatokat az érintett partszakaszokról.
Ide tartozó hír, hogy december 21-én – tehát a katasztrófa előtt pár nappal – írta alá az indiai ANTRIX és a malajziai MEASAT Global azt a szerződést, melynek értelmében a két vállalkozás közösen építi meg és üzemelteti a jövőben az INSAT műholdakat. Az INSAT geostacionárius holdakat az indiai űrkutatási szervezet (ISRO, www.isro.org) építette és üzemelteti, elsősorban fix és mobil távközlési, valamint távoktatási célokra. A MEASAT holdakat a MEASAT Global cég (www.measat.com) számára építették korábban.
A műholdak a jövőben segíthetnek csökkenteni azt a digitális szakadékot, mely egyrészről a fejlett világ és a dél-kelet ázsiai térség, másrészt a nevezett két ország fejlettebb (városi) és fejlettlenebb (vidéki) régiói között feszülnek. A szerződés jelentőségét akkor értjük meg igazán, ha tudjuk, hogy az INSAT- és a MEASAT-holdak szolgáltatási területén él a világ 100 lakójából 70!
A mostani szökőár is rávilágított arra, hogy a gyorsan telepíthető mobil és fél-mobil (űr)távközlési rendszerek igen fontosak katasztrófa helyzetekben, amikor a földi infrastruktúra jelentős része elpusztul. A MEASAT-3 már készül, indítása 2005 közepén várható, míg a MEASAT-4-et jelenleg már tervezik, és valószínűleg 2007-ben áll pályára.
| |||
|