Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Földrengés Törökországban és Szíriában Február 6-án pusztító földrengés rázta meg Törökország déli és Szíria északi részét. Így látják a hatást a műholdak. Az egy héttel ezelőtt történt természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma elérheti akár az 50 ezer főt is. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) becslése szerint 23 millió ember lehet érintett a Richter-skálán 7,8-es, majd egy 7,5-es erősségű rengés következményeitől. Mindkét országban hatalmas rombolást végzett a földrengés az épületekben. A súlyos károkhoz és az áldozatok nagy számához hozzájárult az is, hogy az építési előírásokat nem minden esetben tartották be. A területen nem ritkák a nagy földrengések, hiszen ez a Föld szeizmikus értelemben az egyik legaktívabb vidéke. A földkéreg két kőzetlemeze, az Arábiai-lemez és az Anatóliai-lemez találkozik itt. Az előbbi északi, az utóbbi nyugati irányban mozdul el. A földrengéseket a törésvonalaknál felgyülemlő feszültség hirtelen felszabadulása váltja ki. Az első rengés egy a felszín alatt nem túl mélyen, 18 km-re húzódó törésvonal mentén pattant ki. Emiatt az epicentrumtól több száz km-es távolságokban is jelentős mozgások voltak tapasztalhatók. A második nagy rengés 9 órával később következett, de százszámra mértek kisebb utórengéseket is. Ahogy a helyszínen megkezdődtek a mentési munkálatok, a túlélők utáni kutatás, úgy aktivizálódtak a földmegfigyelő műholdakat üzemeltető űrügynökségek és vállalatok is. Riasztották a Disasters Charter (teljes nevén International Charter Space and Major Disasters) apparátusát, amely számára ilyen esetekben a résztvevő szervezetek ingyenesen rendelkezésre bocsátják a legfrissebb optikai és radaros műholdképeket. Az ezekből leszűrt, például a pusztítás mértékére, kiterjedésére területi eloszlására vonatkozó térképeket és más információkat a katasztrófa következményeinek elhárításán dolgozó helyi hatóságoknak továbbítják. Ugyancsak működésbe lépett az Európai Unió (EU) Copernicus földmegfigyelési programjának a katasztrófahelyzetek kezelésére létrehozott szolgáltatása (Copernicus Emergency Management Service, CEMS), ahol 20 különböző területen kezdték meg a károk felmérését Sentinel műholdas mérések felhasználásával. Február 10-éig összesen 53 térképet állítottak elő. Megállapították, hogy 4000-nél több épület és 72 km hosszú közút sérült vagy semmisült meg. Az alábbi kép Kahramanmaraº városában szemlélteti a pusztítást.
Kahramanmaraº megsérült épületei és útjai egy február 9-én készült Sentinel-2 műholdkép korábbiakkal való összehasonlítása nyomán. Piros szín jelzi az elpusztult, narancs a jelentősen megsérült, sárga a feltehetően megsérült építmények helyét. (Kép: EU / CEMS)
A NASA földmegfigyelési oldalán (Earth Observatory) radarműholdas mérésekből származtatott, a pusztítás mértékét ábrázoló térképeket mutattak be Türkoğlu, Kahramanmaraº és Nurdaği térségéről. Az adatokat a japán ALOS-2 (Advanced Land Observing Satellite-2) műhold fedélzetén működő apertúraszintézises radarberendezés (PALSAR-2) szolgáltatta. A február 8-án végzett méréseket a korábbiakkal összevetve megállapítható, hogy hol változott jelentősen a felszín radarvisszaverő képessége, amiből a városi környezetben az épületekben keletkezett károkra lehet következtetni.
ALOS-2 PALSAR-2 adatok elemzése alapján készült kárfelmérési térkép... (Kép: NASA EO / Landsat adatok, USGS / ALOS-2 adatok, JAXA / Earth Observatory of Singapore Remote Sensing Lab)
...és három kinagyított részlete. (Kép: NASA EO / Landsat adatok, USGS / ALOS-2 adatok, JAXA / Earth Observatory of Singapore Remote Sensing Lab)
A Föld körül alacsony pályákon számos, nagy felszíni felbontásra képes optikai távérzékelő műhold kering. Ezek segítségével részletes képet alkothatnak a földrengés sújtotta területekről. Példaként itt egy február 7-én, a rengések utáni napon készült Pléiades Neo képet mutatunk be.
Részletek a törökországi Osmaniye településről a földrengés után, Pléiades Neo műholdképen. (Teljes nagyfelbontású kép: Airbus DS)
| |||
|