Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Földcsuszamlás okozta cunami Lokális, mégis károkat okozó cunami alakult ki egy földcsuszamlás nyomán Alaszkában. Az esemény kiváltó oka egy úgynevezett légköri folyó volt, amely augusztus elején heves esőzéseket okozott, ez váltotta ki a Pedersen-lagúnában a földcsuszamlást és a cunamit. Az eseménysor augusztus 7-én kezdődött, amikor az alaszkai Sewardtól 30 km-re délkeletre fekvő Pedersen-lagúna északnyugati oldalán megmozdult a csapadék miatt fellazult föld. A földcsuszamlás során fellazuló törmelékfolyam a Pedersen-gleccser mentén haladva zuhant az öböl vizébe. Az USA Geológiai Felügyelőségének (United States Geological Survey, USGS) első becslése szerint mintegy 2 millió köbméter kőzet és törmelék mozdult meg. A Nemzeti Park Szolgálat beszámolója szerint a vízbe zuhanó törmelék az öbölben 17 méter magas cunamit váltott ki. A víztömeg egy része a felső lagúna keleti oldalát szegélyző domboldalba ütközött, másik része viszont a felső és az alsó lagúnát összekötő, keskeny csatorna mentén, a két lagúnát elválasztó alsó lagúnába zúdult, ahol csak annak keleti partja állította meg a víztömeget.
Az Alaszka déli partján lévő Aialik-öbölből nyíló Pedersen lagúna 2024. július 27-én, a cunami pusztítása előtt. (Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A NASA Landsat–9 műholdjának OLI–2 (Operational Land Imager–2) kamerájával augusztus 20-án készült felvételen elsősorban a lagúna két részét elválasztó földnyelven ismerhető fel a cunami okozta pusztítás.(Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A gleccser és a lagúna térségéről készített űrfelvételeket összehasonlítva, a Landsat–9 augusztus 20-i felvételén felismerhető, hogy a lagúna két részét elválasztó földszoroson, a lagúnákat összekötő csatorna mentén a víz letarolta a növényzetet. Az alsó lagúna keleti partján csak kisebb károk keletkeztek, de a hatóságok figyelmeztették a környéken túrázni szándékozókat az újabb földcsuszamlások veszélyére.
Az USA Geológiai Felügyelősége (USGS) helyszíni felvétele a földcsuszamlás helyéről a Pedersen-gleccser közelében. (Kép: NASA Earth Observatory, USGS)
A gleccserek a meredek hegyoldalakon kedvezőtlenül befolyásolják a környékükön a talaj stabilitását, ez a helyzet Alaszka déli partján a gleccserek vájta fjordokat szegélyező sziklaszirtek esetében. A gleccserek visszahúzódása nyomán szabaddá váló lejtők különösen érzékenyek a földcsuszamlásokra. A Pedersen-gleccser egyike annak a három gleccsernek a Kenai Fjords Nemzeti Park területén, amelyek tavakban végződnek, és amelyek az elmúlt 40 évben jelentősen visszahúzódtak. A területről 1984 és 2021 között készült Landsat-felvételeket elemezve a kutatók megállapították, hogy ezen időszakban a Pedersen-gleccser például 3,2 km-rel húzódott vissza.
| |||
|