Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
KÍNA ŰRPROGRAMJA (7. rész): Katonai űrtechnika Kína – hasonlóan a világ többi űrkutató nagyhatalmához – katonai célú űreszközöket is kifejlesztett. 1975-től fotófelderítő visszatérő űreszközöket, 2000-től pedig katonai távközlési műholdcsaládot ismerhettünk meg.
Fotófelderítő-visszatérő holdak
· Az 1975-1987. között használt FSW-I sorozat tagjai 3-5,
A berendezések átmérője mintegy 2,1 méter, tömegük 1,8-2,7 tonna és három tengelyre stabilizáltak. A 200 x 300, illetve 200 x 400 km-es keringési magasságú pályákhoz 57, 65, illetve 70 fokos inklinációk (a keringési síknak az Egyenlítővel bezárt szöge) tartoztak. A fotofelderítő műholdak valamennyi példánya a Csingcsüán űrközpontból, - az ország első űrrepülőteréről – indult. Az FSW-I sorozat indításához a CZ-2C, az FSW-II startjához a CZ-2D rakétákat használták.
Képeinken az FSW típusú visszatérő holdak gyártása (felül), illetve egy - minden bizonnyal nem a tervezett helyen landolt - példány visszatérés utáni “mentése” (alul).
Katonai kommunikáció
A Sencsu katonai szerepben?
Az orbitális fülke akár hat hónappal a parancsnoki visszatérő egység leszállása után is képes lehet a működésre. Azt, hogy ott komoly elektromos tápellátási igényekkel rendelkező eszközök vannak jól jelzi, hogy az orbitális modul óriási napelemszárnya közel kétszer annyi áramot fejleszthet mint egy Szojuz napelempár. Ezen túlmenően a Sencsu űrhajók a jelenleg használatos amerikai (Shuttle) és orosz (Szojuz) ember vezette űreszközöknél általában némileg alacsonyabb pályán keringtek. A pályamagasság inkább felderítőműholdakra emlékeztetett.
Amennyiben a megállapítások helyesek, akkor ez komoly előrelépés lenne Kínában, hisz az ország korábban nem rendelkezett elektronikus hírszerző műholdakkal.
A Sencsu másik katonai rakománya egy nagyfelbontású fényképező rendszer (optikai felderítő rendszer) lehet. Az orbitális fülkékről megjelent fotók (alul) alapján egyes nyugati szakértők úgy vélik, hogy két, egyenként mintegy 500-600 mm nyílású kameráról van szó. Az egyiket az űrhajó orr-részén (az orbitális fülke tetjén), a másikat az orbitális fülke oldalán (egy nagyméretű ablak mögött) helyezték el. Az orbitális fülkék fotóit áttekintve úgy tűnik, hogy ez utóbbi rakomány csak most, a Sencsu-5 (tehát a most induló) űrhajó fedélzetén fog előszőr repülni!
Források: astronautix.com, sinodefence.com, spacedaily.com
Folytatjuk...
Jogi közlemény: A fenti cikk tartalma részben, vagy egészben szabadon és ingyenesen felhasználható, amennyiben az utánközlést végző személy, szerkesztőség, illetve kiadó az anyagban forrásként egyértelműen megnevezi honlapunkat.
Szíves megértésüket köszönjük! | |||
|