Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Visszatértek a Sencsou-10 űrhajósai
(Rovat: Kína a világűrben, A kínai űrhajó - 2013.06.26 06:30.)

Sikeresen véget ért az ötödik kínai emberes űrrepülés.

A június 11-én startolt Sencsou-10 (Shenzhou-10) űrhajó visszatérő kabinja 26-án, magyar idő szerint hajnali 2:07-kor ért földet Kína északi részén, Belső-Mongólia tartományban. A három fős személyzet tagjai, Nie Hajseng (Nie Haisheng) parancsnok, Csang Hsziaokuang (Zhang Xiaoguang) és Vang Japing (Wang Yaping), a második kínai női űrhajós elvégezték a rájuk bízott feladatokat. Június 13-án először automatikus üzemmódban csatlakoztak a Tienkung-1 (Tiangong-1) kísérleti űrállomásmodulhoz, ahová át is szálltak. Ott orvosi és műszaki kísérleteket végeztek. Június 20-án került sor az előre beharangozott fizikaórára, amit Vang Japing vezetésével élőben közvetítettek az űrállomás fedélzetéről, mintegy 60 millió kínai diáknak. Később az űrhajó levált a Tienkung-1-ről, és kézi vezérléssel is kipróbálták a dokkolást. Közvetlenül a visszatérés előtt, 25-én pedig egy olyan manőversorozat következett, amit a kínai űrrepülés történetében most először végeztek el: körberepülték az űrállomásmodult.


A pekingi irányító központ a leszállás előtti napon, június 25-én, amikor az űrállomást megkerülő manővereket hajtották végre. (Kép: Xinhua / Li Nan)

A Sencsou-10 visszatérésével a 2011-ben felbocsátott Tienkung-1 modul betöltötte alapvető szerepét. Segítségével a kínai szakemberek begyakorolták az űrállomás-építés alapelemeit, a dokkolási manővereket Föld körüli pályán. Ezek után következhet az első „igazi” kínai űrállomás, aminek a felépítése 2020 körülre várható. A Tienkung-1-et több legénység már nem keresi fel. A mostaninál magasabb pályára irányítják, és a Földről tanulmányozzák állapotát.


A visszatérést élőben adta a kínai televízió. (Kép: Xinhua / Wang Jianmin)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024