Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Ketten a kettes számú kínai űrállomáson Megérkezett a Sencsou-11 űrhajó a második, új kínai kísérleti űrállomásmodulhoz, a Tienkung-2-höz. A Sencsou-11 (Shenzhou-11) magyar idő szerint október 17-én 1:30-kor startolt Csiucsüanból (Jiuquan), fedélzetén Csing Haj-peng (Jing Haipeng) parancsnokkal és társával, Csen Tunggal (Chen Dong). A két kínai űrhajós 30 napot fog tölteni a Tienkung-2 (Tiangong-2) kísérleti űrállomásmodul fedélzetén. Feladatuk az új, szeptember 15-én pályára állított modul „belakása”, kipróbálása, tesztelése, valamint a súlytalanságban végzendő tudományos és orvosi kísérletek végrehajtása lesz. Ez a mostani a hatodik kínai emberes űrrepülés, egyben a leghosszabb ideig tartó.
A két űrhajós már a Tienkung-2 belsejéből üdvözli a földi irányítókat. (Kép: Xinhua)
Alig két nappal az indulás után a Sencsou-11 megközelítette a mintegy 400 km-es magasságban keringő modult. Október 18-án, magyar idő szerint 21:24-kor összekapcsolódott a két űreszköz, automatikus üzemmódban. Néhány órával később, a szükséges ellenőrzések és a légnyomás kiegyenlítése után Csing Haj-peng és Csen Tung átszálltak a Tienkung-2 modulba, amelynek ők lesznek az első lakói. A dokkolás alatt viselt szkafanderét kék kezeslábasra cserélve, először a parancsnok jutott át az űrállomásmodul belsejébe, magyar idő szerint már 19-én, 0:32-kor.
A Tienkung-2 űrállomásmodul Kína második nagy lépése egy nagyobb, több egységből álló űrállomás kiépítése felé. Elődje, a 2011-ben indított Tienkung-1 immár használaton kívül kering a Föld körül, valamikor jövőre lép be a sűrű légkörbe és semmisül meg. A „nagy” űrállomás első modulja már 2018-ban indulhat, az összeszerelését 2022-ig szeretnék befejezni. A Tienkung-2 célja a technológia kipróbálása, az eljárások begyakorlása.
Az összekapcsolt Sencsou-11 és Tienkung-2 együtt egy 18 m hosszú, 4 m átmérőjű egységet alkot, térfogata nagyobb, mint egy jellegzetes londoni emeletes autóbuszé. (Kép: Xinhua / Qu Zhendong)
A Sencsou-11 november közepén hagyja el az állomást. Utána a Tienkung-2 modul automata üzemmódban, legénység nélkül repül tovább. Jövő áprilisban ismét egy jelentős újdonság következik a kínai űrrepülési programban: elindítják az első automata teherűrhajót. A Tiencsou-1 (Tianzhou-1) segítségével megkísérlik az automatikus dokkolást és hajtóanyag-utántöltést az űrállomásmodulra. Erre a képességre is szükség lesz majd a 2020-as évek űrállomásának működtetéséhez. | |||
|