Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új kínai asztrofizikai műholdpáros
(Rovat: Kína a világűrben, Távoli világok kutatói - 2020.12.10 15:15.)

Egy Hosszú Menetelés-11-es rakéta indította a GECAM műholdpárost.

A december 9-én 21:15-kor a délnyugat-kínai Hszicsangból (Xichang) indított GECAM (Gravitational Wave High-energy Electromagnetic Counterpart All-sky Monitor) a Kínai Nemzeti Űrtudományi Központ és a Kínai Tudományos Akadémia együttműködésének eredménye. A GECAM két kisebb (egyenként kb. 140 kg-os) műholdat tartalmazó rendszer, mely gravitációs hullámok forrásainak elektromágneses megfelelőit, gyors rádiókitörések nagyenergiájú sugárzását, különféle gamma-kitöréseket, neutroncsillagokat, fekete lyukakat fog tanulmányozni.

A két űreszköz közös jellemzője a kupolaszerű felső rész, melyet 25 gamma-detektorral, illetve 8 töltöttrészecske-detektorral láttak el. Ennek köszönhetően, ha a két műhold egymásnak „háttal” helyezkedik el, egy olyan képzeletbeli tengelyen, melynek közepén a Föld van, akkor elérhető a 100%-os égboltfedés. Azaz a két űreszköz – a GECAM-A, és GECAM-B, más jelöléssel a KX-08A és KX-08B – anyabolygónk átellenes oldalain repülnek majd, és mindkét műhold a rakétaadapteres részét mutatja a Földnek.


A legfontosabb műszaki adatokat tartalmazó dia Shaolin Xiong 2018. szeptember 13-án Budapesten tartott előadásából

A műholdas program viszonylag gyorsan valósult meg, hisz az űreszközpáros ötlete alig több mint 4 éve merült fel Shaolin Xiongban, a Kínai Tudományos Akadémia Nagyenergiájú Fizikai Intézetében, nem sokkal azután, hogy az Egyesült Államokban a LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) előszőr észlelt gravitációs hullámokat 2016 februárjában.


A GECAM műholdak a gravitációs hullámok forrásaiból esetleg érkező gamma-sugárzásra figyelnek majd. (Fantáziakép: Kínai Tudományos Akadémia Nagyenergiájú Fizikai Intézet)

A GECAM műszerei 1°-os pontosságú objektumpozíció-meghatározásra lesznek képesek, a detektorok 6 keV és 5 MeV között működnek, érzékenységük mintegy 2 × 10–8 erg/s/cm2. A műholdak 550–600 km magas körpályán dolgoznak majd.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024