Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Startra kész a Sencsou-19 Pekingi idő szerint október 29-én délelőtt 10 órakor mutatták be a sajtó képviselőinek a soron következő hosszú időtartamú kínai űrrepülés személyzetét. A Sencsou-19 (Shenzhou-19) parancsnoka Caj Hszücsö (Cai Xuzhe), mellette két újonc foglal majd helyet a kabinban, Szung Lingtung (Song Lingdong) és Vang Haocö (Wang Haoze). Űrhajójuk indítására október 29-én magyar idő szerint 21:27-kor (pekingi idő szerint már október 30-án hajnali 4:27-kor) kerül sor a Csiucsüan (Jiuquan) űrközpontból. Útjuk a Tienkung (Tiangong) űrállomáshoz való csatlakozásig várhatóan 6 és fél órát tart majd. (A repülés tartalék személyzetéről a szokásoknak megfelelően most sem adtak semmilyen információt.)
A Sencsou-19 személyzete hivatalos csoportképen, balról jobbra: Vang Haocö, Caj Hszücsö (parancsnok) és Szung Lingtung. (Kép: Xinhua)
A 48 éves parancsnok-pilóta (jobb oldali felső képünkön) második repülésére indul, miután kevesebb mint két éve a Sencsou-14 programjában vett részt. Ők alakították ki a Tienkung modulűrállomás végső, T- alakú formáját és ők voltak az elsők, akik vendégeket (Sencsou-15) fogadtak, akikkel egy hetes űrállomás „átadás-átvételt” hajtottak végre. Caj Hszücsö igazi veterán, aki a második űrhajós osztályban kapta alap képzését.
Szung Lingtung űrhajós-pilóta 34 éves. Elmondása szerint 13 éves korában – miután osztálytársaival végigizgulták a Sencsou-5 útját – határozta el, hogy katonai pilóta, s egyszer talán majd űrhajós lesz. Álma akkor valósult meg, amikor 2018-ban beválogatták a harmadik kínai űrhajósosztályba.
Vang Haocö 34 éves fedélzeti mérnök (jobbra), eredetileg rakétamérnök, ugyancsak a harmadik űrhajósosztály tagja, egyben a harmadik kínai nő, aki űrutazáson vesz részt. Az űrállomás fedélzetén elsősorban a kutatási programért felel, azt ő irányítja. Unatkozni sem ő, sem társai nem fognak, hisz a tervek szerint fél év alatt 86 különféle űrtechnológiai és űrtudományi kísérletet, illetve kísérletsorozatot kell elvégezniük. Ezek között lesz anyagtechnológiai, élettudományi, fizikai, űrorvostani, stb.
A sajtótájékoztatóan egyébként az is elhangzott, hogy a negyedik, 10 fős űrhajósosztály (amely képzését augusztus második hetében kezdte meg) legalább két dologban biztosan különbözik az előző három osztálytól. Egyrészt a csoportban lévő 8 pilóta között (életkorunknál fogva) lehet olyan, aki a Holdra is eljuthat, így képzésükben már a Hold kutatásának és az ott szükséges technológiák megismerésének is fontos szerep jut. Másrészt a Hong Kongból, illetve Makaóról érkezett két kutató űrhajósnak (a csapat 9. és 10. tagjának) intenzív mandarin nyelvtanfolyamon (!) is részt kell venniük.
Kiderült az is, hogy – ahogy az várható volt – 2025-ben két hosszú távú személyzetes (Sencsou-20 és -21), valamint egy teher-/logisztikai űrhajó (Tiencsu-9, Tianzhou-9) indításával számolnak az űrállomásprogram részeként. A korábbi évek protokolljának megfelelően, a Sencsou-20 űrhajó és rakétája már készenlétben van az indítóhely egy-egy szerelőcsarnokában, arra az esetre, ha mentésre fel kéne küldeni az űrállomásra.
A Sencsou-19 űrhajót egy hete, október 22-én szállították ki az indítóállásba. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua) | |||
|