Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ismét egy kínai navigációs műhold
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet - 2012.10.26 13:15.)

A Beidou/Compass műholdrendszer 16. tagjával egyre közelebb kerül a nap, amikor a „kínai GPS” már teljes lefedettséget biztosít, legalább az ázsiai és csendes-óceáni térségben.

A kínai műholdas navigációs rendszer legújabb tagja október 25-én, magyar idő szerint 17:33-kor startolt egy Hosszú Menetelés-3C hordozórakétával, a délnyugati Szecsuán tartományban fekvő Hszicsang űrközpontból.


Kínai navigációs műhold a Föld körül. (Fantáziakép: China Academy of Space Technology)

A hivatalos jelentések szerint a start sikerrel járt, a műhold (jelölése Compass-G6) elnyúlt átmeneti pályára került. Innen saját hajtóművei segítségével áll majd az Egyenlítő fölött húzódó, 36 ezer km magas geostacionárius körpályára. A kínai navigációs műholdrendszer – ellentétben az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ és az európai Galileo rendszerekkel – nem kizárólag közepes (kb. 20 ezer kn-es) magasságú pályákat használ. A most felbocsátott műhold a feltételezések szerint 110,5° keleti hosszúság fölé kerül, ahol a közel tíz éve (2003 májusában) indított egyik kísérleti hold (Beidou-1C) tartózkodik.

A régi műhold még a rendszer tesztfázisához tartozott, 2007-től mazonban beindult, és 2010-től kezdve felgyorsult az „igazi” navigációs műholdrendszer feltöltése újabb és újabb űreszközökkel. Csak 2012-ben eddig már hat Beidou műholdat állítottak pályára Kínából: két geostacionárius (G5 és a mostani G6), valamint négy közepes pályamagasságú holdat (Compass-M3-tól M6-ig). A teljesen kész rendszer majd 35 műholdat számlál, ami globális lefedettséget nyújt a földi felhasználóknak, a tervek szerint 2020-ra. 2011 óta már próbajelleggel üzemképesnek nyilvánították, polgári felhasználók számára ingyenesen elérhető navigációs rádiójelekkel. 2013 első felére ígérik, hogy a már fent keringő műholdakkal Kína területén és környékén minden időpontban teljes lesz a lefedettség, 10 m-es pontosságú azonnali helymeghatározást biztosítva. (Az arra feljogosított katonai és állami szervek természetesen ennél pontosabb pozíciókat kaphatnak megfefelő vevőberendezéseikkel.)

A tegnapi volt Kínából az idei év 15. űrstartja.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024