Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Idén a második Beidou műhold
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet - 2016.03.31 06:15.)

Újabb taggal bővült Kína saját műholdas helymeghatározó rendszere.

A Beidou IGSO-6 jelzésű műholdját egy Hosszú Menetelés-3A hordozórakéta állította pályára a Kína délnyugati részén fekvő Hszicsangból, március 29-én. A start magyar idő (a nyári időszámítás) szerint 22:10-kor történt.


(Kép: Xinhua)

Az űreszköz először elnyúlt átmeneti pályára került. Később navigációs rádiójeleit geoszinkron (vagyis 1 napos keringési idejű, 36 ezer km magas) pályáról fogja sugározni. A pálya hajlásszöge az Egyenlítő síkjához képest 55°-os lesz. Ha majd a beüzemelést követően szolgálatba áll az új műhold is, a kínaiak újabb lépést tesznek az egyelőre regionális lefedettséget nyújtó műholdrendszerük globálissá tétele felé.

A most indított űreszköz a Beidou sorrendben 22-edik holdja, idén már a második, amelyet pályára állítottak. Az amerikai GPS-hez, az orosz GLONASSZ-hoz és az európai Galileóhoz hasonlóan pontos hely- és időmeghatározó szolgáltatásra képes kínai rendszer a tervek szerint 2020-ban válik globális lefedettségűvé. Ez azt jelenti, hogy a Földön mindenütt, minden időben elegendő Beidou műhold tartózkodik majd a horizont felett, hogy a jeleiket vevő és feldolgozó berendezések meghatározhassák helyzetüket. Alapesetben, egyetlen vevővel, valós időben a Beidou helymeghatározási pontossága kb. 10 m-es. A sebességet 0,2 m/s, az időt 10 nanoszekundumos pontossággal lehet vele megállapítani. A rendszer üzemeltetője és egyik fő használója a kínai hadsereg – ahogyan katonai irányítás alá tartozik az amerikai és az orosz navigációs műholdrendszer is. De amint az a többi rendszernél is igaz, számos polgári alkalmazása is van a műholdas hely- és időmeghatározásnak.

Teljesen kiépített állapotában a Beidou 35 műholdat tartalmaz majd, háromféle típusú pályán. Az egyik típus a mostanihoz hasonló geoszinkron, a másik hasonló keringési idejű, de az egyenlítői sík közelében fekvő (más néven geostacionárius), a harmadik ún. közepes (kb. 21 és félezer km-es) magasságú pálya, ugyancsak 55°-os hajlásszöggel.


A Beidou űrszegmense a tervezett teljes műholdkonstellációval. (Kép: Orbiter.ch)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024