Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Még egy start Kínából
(Rovat: Kínai műholdak, Kis űreszközök nagy szerepe - 2018.11.20 12:15.)

Az idei 34. indításukat egy Hosszú Menetelés-2D rakétával végezték Csiucsüanból.

A start november 20-án, magyar idő szerint 0:40-kor történt, és egyelőre nem lehet tudni, pontosan hány és milyen műhold állt Föld körüli pályára. A fő hasznos teher neve Sijen Vejhszing-6 (Shiyan Weixing-6), és feladata nem teljesen világos. A kínai hírközlő szervek a Föld környezetének kutatását és ehhez kapcsolódó műszaki teszteket említenek, ami tág teret ad a találgatásoknak.

A különféle kiszivárgott információkat összegyűjtve, a nasaspaceflight.com űrkutatási hírportál (amelynek a neve ellenére az amerikai űrhivatalhoz nincsen köze) megkísérli leltárba venni a Hosszú Menetelés-2D rakéta mostani hasznos terheit. Említik a Tienping-1A és -1B (Tianping) műholdakat, amelyeket állítólag földi követőállomások kalibrációja céljából építettek.


Egy Tienping-1 műhold a Föld körül. (Fantáziakép: vcg.com)

Egy másik műhold, a 27 kg-os Tiencse-1 (Tianzhi-1) a Kínai Tudományos Akadémia intézetei és más kutatóintézetek együttműködésében készült technológiai kísérleti űreszköz, amellyel a fedélzeti szoftverek kipróbálására fókuszálnak. A központi számítógép mellett négy kínai fejlesztésű okostelefon található rajta. A rendszer alkalmas a Föld körüli pályán gyűjtött adatok azonnali helyszíni feldolgozására.

Az 50 kg-os Csiating-1 (Jiading-1, más jelöléssel OKW-01) Kína első magántervezésű alacsony pályás távközlési műholdja. Fejlesztője egy sanghaji űripari vállalkozás (Shanghai Ok Space), amelynek székhelye a város Csiating kerületében van – innen kapta a nevét a műhold. Több mint 30 szabadalmaztatott újítást próbálnak ki a fedélzetén. Egy később, a remények szerint 2020-ra kiépítendő műholdrendszert (Hsziangjün, Xiangyun) alapoznak meg vele.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024