Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Még várni kell az utolsó Beidou műholdra
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet - 2020.06.16 12:30.)

Rakétaprobléma miatt elmaradt a kínai navigációs műholdrendszer kiépítésének befejezését jelentő mai indítás.

Június 16-án, magyar idő szerint 4:11-kor (pekingi idő szerint délelőtt 10:11-kor) tervezték a soron következő Hosszú Menetelés-3B (Long March 3B, CZ-3B) rakéta startját Hszicsangból (Xichang). Bár a rakomány egy katonai és polgári közös használatú műhold, az indítást – az ilyen esetekben szokásostól eltérő módon – ezúttal előre bejelentették. Ennek oka az volt, hogy „kisebb ünneplésre” okot adó startról beszélünk. A műhold sikeres pályára állításával vált volna teljessé az ország globális helymeghatározó navigációs műholdrendszere, azaz a Beidou (vagy BDS) rendszer. (Természetesen a jövőben is indítanak majd Beidou műholdakat, de már csak az elhasználódott űreszközök pótlására. – A szerk.) A start azonban – a Xinhua hírügynökség jelentése szerint – a „visszaszámlálás során a rakétában észlelt műszaki hiba miatt” elmaradt. Kínai illetékesek ennél többet nem közöltek. Miután a CZ-3B egy nagyon hosszú ideje használt rakéta, gyanítható, hogy csak kisebb problémát találták, és az indításra hamarosan sor kerül.


A legújabb Beidou holdat szállító CZ-3B rakéta akkor, amikor még minden rendben ment az előkészületekkel. (Kép: CGTN)

A kínai BDS – eltérően az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ és az európai Galileo rendszerektől – három műholdpályát használ. Ezek

  • a „hagyományos”, vagy „GPS-szerű” közepes inklinációjú és kb. 21 ezer km-es (középmagas) körpályák,
  • az egyenlítői síkhoz képest nagy hajlásszögű geoszinkron pályák, és
  • a 36 ezer km-rel az Egyenlítő fölött, annak síkjában húzódó (tehát 0°-os hajlásszögű) geostacionárius pályák.

A mostani indítással a harmadik pályatípusra került volna egy mesterséges hold. Ezek a geostacionárius BDS holdak a hasonló pályára fejlesztett kínai távközlési műholdak DFH-3B buszát használják, némi módosítással. Induló tömegük (az üzemanyaggal együtt) 4600 kg, jelzésük BDS-3G.


Egy BDS-3G műhold. (Kép: DFH / CAST)

Kína eddig összesen 58 Beidou műholdat indított (beleértve a tesztpéldányokat is), ezek közül – a június 15-i állapot szerint – összesen 44 darab különféle kialakítású BDS műhold üzemel az ismertetett három pályatípuson. A 44 hold többsége (34 darab) már a 3. generációt képviseli, a többi 2. generációs űreszköz.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024