Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kínai napkutató műhold
(Rovat: Kínai műholdak, Űridőjárás - 2021.10.15 10:15.)

Idén 37. alkalommal startolt űrkutatási hordozórakéta Kínából, rajta az ország első, a Nap kutatására készült űrobszervatóriumával és további 10 kicsi műholddal.

A Hosszú Menetelés-2D rakéta október 14-án, magyar idő szerint 12:51-kor emelkedett a magasba az északi Tajjüan (Taiyuan) űrközpont indítóállásáról. A fő hasznos teher a CHASE (Chinese Hα Solar Explorer) műhold volt, amely Kína első olyan tudományos műholdja, amelyet a Nap megfigyelésére készítettek. Közel poláris napszinkron pályája 517 km magasságban húzódik. Másik nevét (Hsziho vagy pinjin átírással Xihe) a régi kínai mitológia napistensége után, egy nyilvános ötletpályázat nyomán kapta.

A CHASE tömege 508 kg, a teljes napkorongot a hidrogén Balmer-sorozatának a vörös tartományba eső Hα (656,28 nm) színképvonala környékén figyeli meg. Központi csillagunk aktivitásáról olyan mérési adatokkal szolgál, amelyeket az űridőjárás előrejelzésében tudnak alkalmazni. A műhold tervezett működési élettartama 3 év, így a 2025-ben várható következő naptevékenységi maximum idején is aktív lehet.



A CHASE és a készítésében részt vevő csapat a szerelőcsarnokban. (Képek: China News Service / Zheng Taotao)

A napfizikai műhold egy újfajta platformra épült, amely a korábbi kínai műholdplatformokhoz képest egy-két nagyságrenddel pontosabban képes tartani az űreszköz térbeli irányát. Fejlesztője a SAST (Shanghai Academy of Space Technology). Emiatt a küldetés a tudományos feladata mellett valójában inkább technológiai kísérletnek számít. Ha a rendszer beváltja a hozzá fűzött reményeket, 2022-ben indulhat a következő kínai napfizikai műhold, az ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory)


A start a helyszínen már napnyugta után történt. (Kép: Xinhua / Zheng Bin)

A rakéta most kipróbált új konfigurációját alkalmassá tették egyszerre tíznél több műhold pályára állítására, és ezen a típuson is kísérleteztek a rácsos vezérlőtalpakkal (grid fin), amelyeknek a jövőben az elhasznált első rakétafokozatok irányított visszahozatalában lesz szerepe. Így remélik elkerülni, hogy a kiürült fokozatok lezuhanása lakott területeken okozzon veszélyt.

A most felbocsátott további 10 kisebb kínai űreszköz – közülük 3 CubeSat – között vannak földmegfigyelési, technológiai kísérleteket végző és oktatási célú műholdak is.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024