Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Földmegfigyelés „kerékformában”
(Rovat: Kínai műholdak, Katasztrófák ellen - 2023.03.31 11:15.)

A világon először Kínából indítottak ilyen formációban repülő radaros földmegfigyelő műholdakat, egy egység négy darabból áll.

A PIESAT-1-01A–01D jelzéssel ellátott négy űreszköz március 30-án magyar idő szerint 12:50-kor emelkedett a magasba egy Hosszú Menetelés-2D rakétával az észak-kínai Tajjüan (Taiyuan) űrközpontból. Tulajdonosuk a PIESAT nevű kínai vállalat, alacsony Föld körüli pályáról végzik majd megfigyeléseiket. Gyártójuk a pekingi Galaxy Space Network Technology.

A különös formáció, amelyben repülnek, egy középső fő műholdból és három kiegészítőjéből áll. Ez utóbbiak egyenletesen elosztva „körbeveszik” a központi űreszközt, néhány száz méteres távolságban együtt keringve vele a Föld körül. A műholdak közötti kapcsolattal támogatott pontos pályatartás miatt nem áll fenn a veszélye, hogy összeütköznek.

A négy műhold az apertúraszintézis elvén működő radarberendezésekkel (synthetic aperture radar, SARs) van felszerelve, amellyel interferométeres (InSAR) méréseket végeznek majd. Ez hatékony módszer a földfelszín apró elmozdulásainak kimutatására. Az InSAR mérésekhez ugyanarról a területről eltérő időpontokban felvett műholdas radaradatokat alkalmaznak.


A rendszer működésének vázlata. (Kép: PIESAT)

A hagyományos InSAR mérésekhez képest a kerékre emlékeztető műhold-konfiguráció előnye, hogy több műholddal több interferométeres bázisvonalat lehet előállítani, növelve az eredmények megbízhatóságát. A mm-es szintű deformáció-meghatározásra képes, most még csak kiépíteni kezdett műholdrendszer adataihoz kereskedelmi alapon lehet hozzájutni. A tervek egy 38 műholdas teljes konstellációt céloznak, amelyben 28 radaros és 10 optikai távérzékelő műhold kapna helyet. Az adatokat elsősorban katasztrófahelyzetek (például földcsuszamlások) megelőzésére, a felszínsüllyedés kimutatására lehet használni. A kínaiak X-sávú radaros rendszere méter alatti felbontást ígér.

(Forrás: CCTV / CASC / Galaxy Aerospace / ion world / YouTube)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024