Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Még több Csilin adat Egy kínai kereskedelmi műholdas cég sikeres nagy sebességű lézeres adatátviteli tesztet hajtott végre, így a jövőben jócskán megnövelheti a képletöltései sebességét. A Changguang Satellite Technology (CGST) nevű kínai műholdgyártó és -üzemeltető cég nemrég olyan lézeres adatátvitelt próbált ki műhold–Föld irányban, amely megkönnyíti a műholdképek lesugárzását. A teszt során október 5-én a Csilin-1 (Jilin-1) távérzékelő műholdrendszerük egyik tagjáról (MF02A04) egy járműre szerelt földi lézeres kommunikációs állomásra küldtek képeket. Az elért 10 gigbit/s (Gbps) átviteli sebesség több mint tízszerese annak, amit a hagyományos rádiós (mikrohullámú) lesugárzással el lehet érni. A CGST jövőbeli terveiben akár 40–100 Gbps elérése szerepel. Kína több pontján telepítenek majd földi terminálokat, hogy a Csilin-1 rendszer adatgyűjtését javítsák. A cég székhelye az északkeleti Csilin tartomány fővárosában, Csangcsunban található (Changchun) – a 2015 óta folyamatosan épített műholdrendszer is a tartományról kapta a nevét.
Nyolc Csilin-1 földmegfigyelő műhold indítása Tajjüanból (Taiyian), egy Hosszú Menetelés-2D rakétával, 2022. május 5-én. (Kép: Zheng Bin / Xinhua)
A 2014-ben alapított cég valójában a Kínai Tudományos Akadémia (Chinese Academy of Sciences, CAS) alá tartozó, állami tulajdonú Csancsun Optikai, Finommechanikai és Fizikai Intézet (Changchun Institute of Optics, Fine Mechanics and Physics, CIOMP) kereskedelmi ága. Jelenleg mér több mint 100 műholdjuk van alacsony Föld körüli pályákon. Egyes Csilin-1 Kaofen (Jilin-1 Gaofen) műholdak 75 cm-es felszíni felbontású pánkromatikus (fekete-fehér) képeket készítenek. Tavaly jelentették be, hogy a 2025-ig tervezett 138 műholdas konstellációról 300 darabosra szeretnék bővíteni rendszerüket. Néhány idén felbocsátott műholdjukon már lézeres adatátviteli berendezés is repül, a műholdak közötti lézeres kapcsolatok kialakításán is dolgoznak. Ezzel a módszerrel némileg kompenzálni lehetne, hogy nem rendelkeznek globális kiterjedésű műholdkövető hálózattal.
A CGST-vel kapcsolatos friss információ az AFP francia hírügynökség értesülése, amely szerint a kínai cég két 75 cm-es felbontásra képes távérzékelő műholdja közvetítőkön keresztül az orosz Wagner félkatonai magánszervezet fennhatósága alá került. A Wagner a műholdképeket állítólag az afrikai műveletei, sőt az azóta repülőszerencsétlenség áldozatává vált Jevgenyij Prigozsin vezettet júniusi sikertelen oroszországi lázadás támogatására is felhasználhatta. Nem ez lenne az első cég a CAS érdekeltségében, amely üzleti kapcsolatba került a Wagner-csoporttal. Az Egyesült Államok nemrég szankciókat vezetett be a Spacety vállalattal szemben, akik apertúraszintézises radarműholdas felvételeket értékesítettek a Wagnernek az ukrajnai háborúval kapcsolatban. | |||
|