Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A hét két startja Március 21-én az Egyesült Államokból és Kínából is végrehajtottak egy-egy űrindítást. Miközben a tárhelyszolgáltatónk frissítette belső kiszolgáló rendszerét, mi pedig az ennek mellékhatásaként fellépett kompatibilitási problémák megoldásán dolgoztunk, hogy ismét teljes körűen elérhetőek legyenek a 2002 óta megjelent cikkeink és velük együtt a képek, az élet nem állt meg. Hogy semmi ne maradjon ki, a teljesség kedvéért most együtt, utólag számolunk be két további, március 21-én végrehajtott startról. (Azoktól az olvasóinktól, akik a napi e-mail hírlevélre is feliratkoztak, még egy kis türelmet kérünk. Remélhetőleg hamarosan újra tudjuk küldeni a megszokott reggeli értesítéseket az előző nap során megjelent cikkeinkről. – A szerk.) Időrendben először Kínából, azon belül is Csiucsüanból (Jiuquan) indítottak egy egy Hosszú Menetelés-2D rakétát (magyar idő szerint 6:27-kor). A hasznos teher öt darab új Jünhaj-2 (Yunhai-2) műhold volt. Ezek egy meteorológiai célú adatokat gyűjtő alacsony pályás konstellációhoz csatlakoztak. A rakéta Jüancseng-3 (Yuanzheng-3) végfokozata többszöri begyújtásával valószínűleg más-más pályákon önállósultak a műholdak. Ez volt a második adag Jünhaj-2 műhold, az első hatot egy hasonló alkalommal, 2018 decemberének végén, egy Hungjen (Hongyan) kísérleti távközlési műholddal együtt bocsátották fel. A hasonló feladatot végző Jünhaj-1 sorozatról úgy tudni, hogy polgári célokat szolgál, míg a Jünhaj-2 konstelláció tagjai katonai irányítású időjárási műholdak. Céljuk a navigációs műholdrendszerek tagjai által kibocsátott, a légkörön áthaladó rádiójelek terjedésének vizsgálata és a légkörre jellemző paraméterek meghatározása. Ezekkel az időjárás-előrejelző számítások pontosíthatók. A korábban indított hat Jünhaj-2 hold 800 km magas poláris pályákon dolgozik.
A Jünhaj-2-02 start volt Kínából az idei 13. űrindítás. Az ambiciózus cél az év végéig a 100-as szám megközelítése, nagyjából 70 állami és 30 magánstarttal. (Kép: Wang Jiangbo / Xinhua)
Szintén március 21-én (magyar idő szerint 8:25-kor) startolt a Wallops-szigetről (Mid-Atlantic Regional Spaceport, Virginia állam, USA) a Rocket Lab vállalat újabb Electron rakétája, rajta négy kis amerikai felderítő műholddal. A kezdeti hírek háromról szóltak, de kiderült, hogy az egyik küldetés két űreszközzel indult (Aerocube-16A és -16B). A további műholdak nevei RASR-5 (USA-352) és MOLA. A NROL-123 jelzésű repülés az Egyesült Államok kormányzati műholdas felderítő hivatala (National Reconnaissance Office, NRO) megrendelésére indult.
Az NRO még 2020-ban szerződött a Rocket Lab céggel a kis rakéták rövid határidőre való megrendelésére szolgáló programja (Rapid Acquisition of a Small Rocket, RASR) keretében. Ez volt az utolsó ilyen repülés. (Kép: Rocket Lab) | |||
|