Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Készül a kínai magánrakéta A kínai Landspace magánvállalat első indítását már az idei év utolsó negyedére tervezi. A hasznos teher az állami tévétársaság kis műholdja lesz. A Landspace augusztus elején jelentette be, hogy háromfokozatú, szilárd hajtóanyagú Csucsüe-1 (Zhuque-1) rakétájának első repülését még 2018 vége előtt szeretnék végrehajtani. A Kínai Központi Televízió (China Central Television, CCTV) által megrendelt műhold tudományos kísérleteket és földmegfigyelést végez majd. Ha mindez megvalósul, ez lesz Kínából az első magánrakéta-indítás egy magánfejlesztésű műholddal.
A demonstrációs indításon túl a Landspace további nagyszabású tervek megvalósításán dolgozik. Állítólag már készül a metán üzemanyagot és folyékony oxigént használó másik rakétatípusuk, 2020-ra tervezett bemutatkozással. A kétfokozatú Csucsüe-2 (Zhuque-2, ZQ-2) már 48,8 m magas és 3,35 m átmérőjű lesz. Kapacitása 2 tonna pályára állítását teszi lehetővé 500 km magas napszinkron pályára. Távlati terveikben a rakéta háromfokozatú, sokkal nagyobb tolóerejű változatai is szerepelnek. Ezekkel a terveikkel kiemelkednek a többi feltörekvő kínai űripari magáncég közül.
A Csucsüe-1 rakéta. (Fantáziakép: Landspace)
Egy másik vállalat, a 2015-ben alapított OneSpace a múlt hónapban bejelentette, hogy sikeresen tesztelték első rakétájuk (OS-M1) első fokozatának hajtóművét. Az is elképzelhető, hogy még az idei év vége előtt ez a cég is végrehajtja első űrindítási kísérletét. A kínai kormányzat 2014-ben engedélyezte az űrszektorban magánvállalkozások létrehozását. Csak a OneSpace azóta mintegy 130 tehetséges szakembert alkalmazott, akik a legjobb egyetemekről és tudományos kutatóintézetekből érkeztek.
A 2016-ban alapított iSpace idén áprilisban Hajnan szigetéről már elindította saját fejlesztésű Hyperbola-1S szilárd hajtóanyagú ballisztikus rakétáját, amellyel a világűr határának tartott Kármán-vonal fölé jutottak. Fejlesztik a Hyperbola rakétacsalád orbitális indításra is alkalmas szilárd, illetve folyékony hajtóanyagú változatait. Említésre érdemes továbbá a Linkspace nevű vállalkozás, amely függőleges felemelkedéssel és leereszkedéssel tervezi űrugrásait, reményeik szerint 2020-as bemutatkozással.
A kínai űrindítási piacon újonnan megjelenő magáncégek mellett nem maradnak tétlenek az állami űripari mamutvállalkozások sem. Ezek komoly versenytársakként lépnek fel a kisebb tejesítményű – jellemzően kis tömegű, alacsony pályára szánt műholdak pályára állítására alkalmas – rakéták piacán. Ilyen például a China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), amely a szilárd hajtóanyagú Hosszú Menetelés-11 rakétájával, szintén idei bemutatkozással tengeri indításokat tervez megvalósítani. Egyik leányvállalata, a Chinarocket pedig Csie Lung-1 (Jie Long-1, Lightning Dragon-1, avagy „villámsárkány”) néven olyan mikro-hordozóeszközt fejleszt, amivel gyorsan, rugalmasan tudja kielégíteni a megrendelők igényeit. Erről a rakétáról még nem tudni, hogy mikorra áll majd próbarepülésre készen. Végül ott van még a versenytársak közt az Expace, amely formálisan magáncég, de tulajdonosa a China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), az állami rakéta- és védelmi ipari óriás. Idei terveikben több műhold indítása is szerepel kereskedelmi alapon, a 2013 óta szolgálatban levő Kuajcsou (Kuaizhou) rakétájával.
| |||
|