Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

PhoneSat: okostelefonokat az űrbe!
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Új eszközök és anyagok - 2013.01.11 07:15.)

Az Antares rakéta hamarosan várható bemutatkozó repülése alkalmával a NASA új fejlesztésű, olcsó, a kereskedelemben kapható okostelefonokon alapuló nanoműholdakat is pályára állít.

Először a PhoneSat három tesztpéldánya repül, mintegy potyautasként, amikor az Orbital Sciences cég Antares rakétája – talán már januárban, jelentős késéssel – elindul a wallops-szigeti bázisról. (Az Antares rakétát és a Cygnus teherűrhajót a NASA-val kötött szerződés alapján fejleszti az Orbital Sciences, hogy rövidesen részt vegyenek a Nemzetközi Űrállomás rendszeres ellátásában.)

A PhoneSat alapötletét az adta, hogy a Földön gyorsan terjednek és egyre népszerűbbek a nagy teljesítményre képes, fejlett operációs rendszerekkel ellátott okostelefonok. A sorozatgyártás viszonylag olcsóvá teszi ezeket az eszközöket, de lehetne-e őket alkalmazni a világűrben is? A cél kisebb kereskedelmi, tudományos, oktatási hasznosításuk, miniatűr mesterséges holdakon, a szokásos fejlesztési költségek töredékéért, a szokásos fejlesztési idő töredéke alatt megvalósítva. Az innovatív műholdaknál ki lehet használni az okostelefonokba épített gyors processzorokat, nagy memóriát, kis méretű kamerát és navigációs berendezést – ezek mind olyan dolgok, amikre egy valamire való űreszköznek is szüksége lehet.

A PhoneSat program a NASA kaliforniai Ames Kutatóközpontja vezetésével folyik. Az 1.0 változat a HTC Nexus One okostelefonján alapul, a Google Android operációs rendszerével. A 2.0 változat a Samsung Nexus S felhasználásával készül. A már startra kész három példány – szellemsen a telefon feltalálójára utalva – rendre az Alexander, Graham és Bell becenevet kapta. Kettőjük az akkumulátorokkal üzemelő 1.0 változatot képviseli, a harmadik a hosszabb várható élettartamú 2.0 verzió már napelemes energiatermelésre és GPS-es helyzetmeghatározásra is alkalmas kísérleti példánya. Ez utóbbi képes lesz térbeli helyzetének aktív szabályozására is, a hasonló méretkategóriájú CubeSatoknál általában használt módszernél két nagyságrenddel olcsóbban. A Phonesat 2.0 napelemei ugyancsak költségkímélők, hiszen nagyobb táblák gyártásakor megmaradt darabokból állnak.


A PhoneSat 1.0 változata, 10 cm élhosszúságú kockába építve, már járt az űr közelében, magaslégköri ballonos tesztek során. (Kép: NASA Ames)

Ha egyszer pályára kerülnek, feladatuk egyszerű lesz: a technológia működőképességének demonstrálása. A földi rádióamatőrök segítségét is igénybe veszik az adatcsomagok le- és feltöltéséhez. A távlati cél pedig inspiráció új ötletekhez, egy lépés a jövő olcsó(bb) kis műholdjainak kifejlesztése felé.


A néhány ezer dollárból kihozható PhoneSat szerelés közben. (Képek: NASA Ames Research Center)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024