Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Bomba helyett 37 műhold A szovjet korszak ballisztikus rakétájából átalakított Dnyepr hordozórakéta nem kevesebb mint 37 kis műholdat állított Föld körüli pályára.
A start a Dombarovszkij katonai bázisról, Jasznij városa és a kazah határ mellől, egy föld alatti rakétasilóból történt, június 19-én, magyar idő szerint 21:11-kor. Az egyszerre indított különálló műholdak számának tekintetében a mostani rekordnak számít: összesen 37 kis űreszköz jutott a világűrbe, amelyeket még felsorolni is kimerítő volna. A műholdak tulajdonosai, készítői négy kontinens 17 országát képviselik. Általánosságban el lehet mondani, hogy többségük feladata a Föld megfigyelése lesz. Az elért közel kör alakú, poláris pálya hajlásszöge 98°, felszín feletti magassága 630 km. A műholdak közül 33-at egymás után 30-30 másodperccel bocsátottak önálló útjára, nehogy véletlenül összeütközzenek és megsérüljenek. További négy űreszköz később, az őket szállító műholdról önállósul. A startot a Dnyepr rakéták kapacitását értékesítő, moszkvai székhelyű orosz-ukrán Koszmotrasz vállalat szervezte. Az eredetileg ukrán gyártmányú R-36M (SS-18) jelzésű ballisztikus rakétából átalakított hordozóeszközt 1999 óta most huszadik alkalommal használták űrindításra. Tavaly novemberben, a Dnyepr előző startjakor még „csak” 32 műhold állt pályára.
A Dnyepr rakéta orrkúpja a sok logóval olyan, mint egy világutazó felmatricázott bőröndje. (Kép: Elecnor Deimos)
A mostani adag nagy része apró CubeSat volt. Két valamivel nagyobb földmegfigyelő űreszköz, a spanyol tulajdonú Deimos-2 és a kazah KazEOSat-2 is repült. A 300 kg tömegű Deimos-2 a sorozat 2009-ben indított első darabjához csatlakozik, és 75 cm-es felbontású űrfelvételek készítésére lesz alkalmas. A 180 kg-os KazEOSat-2 közepes (6,5 méteres) felszíni felbontással rendelkezik. A műholdseregből megemlítjük még a SaudiSat-4-et, amely amerikai és szaúd-arábiai együttműködésben épült. A jövőben az űrben építendő gravitációshullám-detektorokhoz szükséges technológiát, egy precíz gyorsulásmérőt tesztelnek vele. A kaliforniai Planet Labs cégnek egyszerre 11 újabb holdja állt pályára, amelyek egy tervezett több mint százelemű konstelláció tagjai. Céljuk az egész Föld szemmel tartása, rövid visszatérési idővel, nyilvános adathozzáférést nyújtva. | |||
|