Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A Majak kudarca A fényes „mesterséges csillagnak” és technológiai kísérletnek szánt orosz CubeSat nem tudta kinyitni tetraéder alakú fényvisszaverő fóliáit. A Majak (jelentése: világítótorony, fénysugár, fénynyaláb) 3 egységes (3U) CubeSat indításáról júliusban mi is beszámoltunk. Akkor még bizonytalan volt a közösségi finanszírozásból készített orosz űreszköz sorsa, de az azóta megerősített hírek szerint a terv nem sikerült: a Majak nem lett az éjszakai égbolt egyik legfényesebb, szabad szemmel jól követhető objektuma.
Ilyen lehetett volna... (Fantáziakép: CosmoMayak)
A Majak annak a másik 71 kis műholdnak a társaságában állt pályára, amelyek július 14-én Bajkonurból egy Szojuz-2.1a rakétával indultak, az orosz Kanopusz-V-IK távérzékelő holddal együtt. Az elképzelés az volt, hogy az alacsony (kb. 600 km magasan húzódó, közel poláris) Föld körüli pályát elérve a műhold kibont egy egyenként 4 m2 felületű, fényvisszaverő fólialapokból álló, tetraédert formázó alakzatot. Ez állítólag akár –10 magnitúdós látszó fényességet adott volna az űreszköznek. A kísérlet célja nem csak a „látványosság” volt. Egy olyan fékezési módszert próbáltak volna ki, amely a légellenállást kihasználva hamarabb elvezet a műholdnak a sűrű légkörben való megsemmisüléséhez. A módszernek az űrszemét eltakarításában lehetne szerepe.
A Moszkvai Műszaki Egyetemen épített műhold projektvezetője úgy nyilatkozott, hogy a tetraéder kibontása kudarccal végződhetett. Megjegyezte, hogy bár egyes amatőr megfigyelők látni vélték a Majakot, ezekben az esetekben inkább más műholdakról visszaverődő napfényről lehetett szó. Vagy tervezési hiba lehetett a kudarc oka, vagy – bár ezt nehéz lenne ellenőrizni – valamilyen külső behatás érhette a kis holdat a pályára állítás során. Alekszandr Sajenko nem zárta ki, hogy hibát követtek el a tervezéskor. Egy másik hibára is utalt, amikor azt mondta, előzetesen túl nagy hírverést csaptak és indokolatlan várakozásokat keltettek, az objektum várható fényességét is jócskán túlbecsülhették.
Nem mindenki szomorú a kudarc miatt. A csillagászok okkal féltik az égbolt sötétjét, hiszen ahogy a földi fényszennyezés, úgy a mesterséges eredetű, fényes égi objektumok is zavarhatják a tudományos megfigyeléseket. Bár a Majak pályafutását eleve rövidre tervezték, a múltban és a jövőben is felbukkantak már hasonló elképzelések, így az aggodalom nem teljesen indokolatlan... | |||
|