Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Négy műhold egy Electron rakétával
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2019.08.20 08:15.)

Újabb indítást hajtott végre a Rocket Lab Új-Zélandról, miközben a rakétájuk első fokozatának újrahasznosításán gondolkoznak.

A Mahia-félszigetről augusztus 19-én, magyar idő szerint 14:12-kor emelkedett fel a kis műholdak űrbe juttatására alkalmas Electron hordozórakéta. (Három napos halasztást okozott a kedvezőtlen időjárás.)


(Kép: Rocket Lab)

A hasznos terhet jelentő űreszközök mellett ezúttal egy műszercsomag (Brutus) is helyet kapott a rakétán, amellyel a kiürülés és leválás után a légkörben visszazuhanó első rakétafokozat környezetét, aerodinamikai és termikus tulajdonságait vizsgálják. Nemrég jelentette be az Electron rakétákat üzemeltető amerikai–új-zélandi Rocket Lab cég, hogy szeretnék a jövőben az elhasznált fokozatokat begyűjteni és (még egy alkalommal) újra felhasználni. Ennek a megvalósításához jönnek majd jól a mostani start során gyűjtött mérési adatok.

Így tervezik az Electron rakéta kiürült első fokozatának visszanyerését. Az esés sebességét ejtőernyőkkel csökkentenék, a befogást még a levegőben egy helikopter végezné. A kísérletek még az idei év vége előtt elkezdődhetnek. (Videó: Rocket Lab)

A Rocket Lab elsődleges célja továbbra is a sűrűn ismétlődő indítások végrehajtása, a költségek további leszorítása kevésbé fontos. A fokozatok visszanyerése és újbóli hasznosítása mindenesetre mindkét cél elérését elősegítheti. A 17 m hosszú Electron hordozórakéta két fokozatból áll, kapacitása kb. 150 kg hasznos tehernek alacsony (500 km magasan húzódó) napszinkron pályára való juttatására elegendő. A mostanit megelőzően a Rocket Lab egyhuzamban hat sikeres starttal büszkélkedett, a legelső, kudarccal végződött próbaindítás után.

A hírek szerint egy startért a megrendelőktől 5,7 millió dollárt kérnek. Ez sokkal kedvezőbb, mint más, alacsony pályára történő dedikált indítások esetén. Ennél olcsóbban esetenként csak nagyobb műholdak mellé beférő „potyautasként” tudnak apró műholdakat pályára állítani. De olyankor a start pontos időpontja és a pálya kialakítása nagyban függ a fő megrendelő igényeitől és esetleges késlekedésétől, ami kompromisszumokra kényszerítheti a kisműholdas üzemeltetőket.

A mostani indítás alkalmával a BlackSky Global földmegfigyelő műhold-konstellációjának negyedik tagja állt pályára. Mellette három CubeSat, a francia UnseenLabs BRO-1 holdja – a tengeri hajóforgalom követésére szolgáló új rendszer előfutára –, és az Amerikai Légierő két, 6 egységből álló (6U) Pearl White technológiai kísérleti CubeSatja jutott a világűrbe.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024