Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hét műhold veszett el Electron rakétával
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2020.07.05 07:35.)

A Rocket Lab rakétája japán, amerikai és brit űreszközöket juttatott volna alacsony pályára Új-Zélandból.

A startra az Electron rakéták eddigi indítóhelyéről, az Új-Zéland északi részén fekvő Māhia-félszigetről került sor július 4-én, magyar idő szerint 23:19-kor. Eközben az Egyesült Államok keleti partvidékén, Virginia államban, a Wallops-szigeten már egy másik szakembergárda az ottani első Electron indítás előkészítésén dolgozott. Az eseményre akár már augusztusban sor kerülhetett volna, de a mostani kudarc fényében ez nem valószínű. A rakéta második fokozata ugyanis nem működött megfelelően, a műholdak nem érték el a Föld körüli pályára álláshoz szükséges sebességet: mintegy 200 km-es magasságból visszazuhantak és megsemmisültek a légkörben. A rendellenesség kb. 4 perccel a startot követően kezdődött.


A 13. indításra készülő Electron rakéta. (Kép: Rocket Lab)

A mostani hasznos terhet alkotó műholdak többsége földmegfigyelési céllal készült. Poláris, 500 km magasban húzódó körpályákról dolgoztak volna. A legnagyobb, 67 kg-os műhold a japán Canon Electronics cég második távérzékelő műholdja, neve CE-SAT-1B. (Az első ilyen kísérleti hold, a CE-SAT-1 2017-ben egy indiai PSLV rakétával állt pályára.) Felszíni felbontása 90 cm-es lett volna. Az indítást szervező Spaceflight vállalat már le is kötött egy másik Electron rakétát a Canon következő, CE-SAT-2B jelű műholdja számára, még az idei évre.

A rakéta orrkúpja alatt helyet foglalt még a Planet cég öt újabb SuperDove (Flock 4e) földmegfigyelő holdja. Ezek a közepes felbontású Dove műholdak továbbfejlesztett változatai, méretük egy cipős dobozhoz hasonlítható. A San Franciscó-i székhelyű Planet több mint 120 tagú saját műholdflottával rendelkezik. Végül a hetedik utastárs az Electron rakétán egy 6 egységes (6U) brit CubeSat, a Faraday-1 volt. A fél éves működésre tervezett űreszköz fedélzetén különféle megrendelők miniatűr technológiai kísérleteit utaztatták volna a világűrbe. Fejlesztője, az In-Space Missions cég több hasonlót is felbocsátana a jövőben.

A mostani volt a Rocket Lab idei harmadik indítása, és egy hónapon belül a második. Az év elején a tempót a koronavírus-járvány hatásai lassították. A vállalat állítása szerint 18 naponta épül meg egy új Electron rakéta, így 2020 hátralevő időszakára és 2021-re szerették volna tartani a nagyjából havi rendszerességű startokat. A kudarc kivizsgálása miatt erre nyilván többet kell majd várni...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024