Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Még mindig VV16: az első monacói műhold...
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Időjárás és előrejelzése - 2020.09.08 07:15.)

...és két újabb belga, melyek szintén a sikeres szeptember 3-ai Vega-starttal kerültek pályára.

Korábban beszámoltunk a sikeres startról, bemutattuk a tömeges műhold-kidobásra alkalmas SSMS-t és – ennek kapcsán – a cseh űrtevékenységet, valamint beszámoltunk az első két szlovén és a harmadik észt műholdról. Folytassuk most a sort néhány további érdekességgel.

A starttal két újabb belga műhold is pályára került. Az egyik a PICASSO (PICo-Satellite for Atmospheric and Space Science Observations, azaz a légköri és űrtudományi megfigyelésekre szánt pikoműhold). Ez egy 3,5 kg-os, 3U (azaz három egységes) CubeSat, mely két tudományos berendezést hordoz. Az egyik a VISION (Visible Spectral Imager for Occultation), mely Nap-okkultációs mérésekre szolgál, és a VTT Technical Research Center of Finland Kft. építette.



A PICASSO végszerelése (fent) és a műhold a pályán, fantáziaképen (alul). (Képek: BIRA-IASB) (Kép: )

A VISION azokon a spektrométereken alapul, melyek korábban az Aalto-1 és a Reaktor Hello World nanoholdakon repültek. Ez egy parányi képalkotó berendezés, mely a 430 és 800 nm közötti hullámhossz-tartományokban képes vizsgálni a Föld légkörén áthaladó napfényt. A fényt különböző magasságokban méri napkelte és napnyugta környékén, és ezzel lehetővé teszi a Föld légkörében található ózon függőleges eloszlásának térképezését. A berendezés képes a légköri hőmérséklet profil megfigyelésére is.

A műhold másik hasznos terhe a BIRA-IASB (Royal Belgian Institute for Space Aeronomy) által fejlesztett, és az ionoszféra plazmájának vizsgálatára szolgála SLP (Sweeping Langmuir Probe). Az 530 km magas pályán keringő PICASSO tervezett élettartama 2 év, és megvalósításában a már felsorolt intézményeken kívül még a brit AAC Clyde Space Kft., és a belga Centre Spatial de Liege vett részt.

A másik belga műhold a SIMBA (Sun-Earth IMBAlance), egy szintén 3U CubeSat, melyet a Belga Királyi Meteorológiai Intézet tervezett és épített, a Leuveni Egyetem és az ISIS (Innovative Solutions in Space) segítségével. A 4 kg tömegű, két hosszú napelemmel ellátott űreszköz tulajdonképpen technológiai demonstrátor, három fő kutatási és fejlesztési fókusszal:

  • Tudományos rakománya egyetlen berendezéssel próbálja monitorozni a Napból és a Földről származó sugárzást.
  • ADCS-e (a műhold térbeli helyzetét érzékelő és irányító rendszere) egy új fejlesztésű csillagérzékelővel lett ellátva, a SIMBA ennek működését is vizsgálja.
  • A műhold beépített FM adóberendezését a tervek szerint majd rádióamatőrök is használhatják a hétvégéken, miután a műhold elérte tervezett élettartamát.


A SIMBA tesztelése. (Fotó: Belga Királyi Meteorológiai Intézet / ESA)

Ahogy korábban írtuk, az említett Vega-starttal Monaco első műholdja is pályára került. A hat egységes (6U), OSM-1 CICERO CubeSatot az OSM (Orbital Solutions Monaco) gyártotta le – a Tyvak Nano-Satellite Systems tervét használva – saját, 300 m2-es laboratóriumában. A 10 kg-os, 20 × 10 × 30 cm-es űreszközbe egy rádióokkultációs mérésekre szolgáló berendezést helyeztek el. Amennyiben az eszközök beválnak, akkor a cég és az ország terveiben szerepel, hogy több tíz műholdból álló flottát építsenek, ezzel járulva hozzá a Föld időjárásának jobb előrejelzéséhez.


Albert monacói herceg vizsgálja az OSM-1 CICERO műholdat. (Fotó: Orbital Solutions Monaco)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024