Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ázsiai vállalkozás radaros távérzékelő holdja
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Japán a világűrben - 2020.12.15 11:30.)

Egy Electron rakéta állította pályára a japán Synspective SAR műholdját.

A Rocket Lab „The Owl’s Night Begins” („indul a bagoly éjszakája”) nevet viselő Electron rakétája az új-zélandi Mahia-félszigeten lévő LC1 indítóállásból startolt december 15-én, közép-európai idő szerint 11:09-kor. A hasznos teher a Synspective nevű japán vállalkozás StriX-α radarműholdja volt. Ez az űreszköz egy 25 darabosra tervezett, 100 kg-os holdakból álló flotta első – kísérleti – képviselője. A cél, hogy a sűrűn lakott ázsiai városi és elővárosi régiókról biztosítsanak viszonylag nagy felbontással, évszaktól, napszaktól és időjárási körülményektől függetlenül, igen sűrűn frissített térképészeti adatokat. Ezek segíthetik a várostervezők, az építési projekteken dolgozók, az infrastruktúra-üzemeltetők és a katasztrófaelhárítók munkáját.


A StriX-α műhold. (Fantáziakép: Synspective)

Az első (technológiai demonstrátor) StriX-α starttömege 150 kg (azaz jóval több, mint a sorozatgyártott űreszközöké lesz) és két kinyitható napelemszárnnyal látták el. A fedélzeti főműszer egy X-sávú apertúraszintézises radar (SAR), melyet InSAR (interferometrikus SAR) üzemmódban is használhatnak. A mikrohullámú űreszköz StripMap módban 38 km széles sávban 3 méteres, míg Sliding SpotLight módban 10 km-es sávban 1 m-es felszíni felbontást érhet el.

Ha minden a tervek szerint alakul, akkor 2021-ben pályára állhat a második StriX („a béta”), 2022 végéig pedig már összesen hat műhold lehet a Föld körül. Ezzel biztosítható lesz, hogy valamennyi ázsiai nagyváros felett naponta elhaladjon egy-egy StriX hold. (A teljes, 25 darabos műholdflotta kiépítésére jelenleg még nincs céldátum.)


(Kép: Rocket Lab)

Az Elektron rakéta kiürült első fokozatát – a legutóbbi indítással ellentétben – most nem kísérelték meg visszanyerni. A mostani volt a Rocket Lab cég idei hetedik és egyben utolsó indítása. Júliusban egy Electron rakéta kudarcot vallott ugyan, de sikerült hamar újrakezdeni a startokat, amelyek azóta rendben zajlanak.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024