Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Transporter-8, most is magyar műholddal
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Hazai kutatóhelyek és űripar , SpaceX - 2023.06.13 07:15.)

A SpaceX újabb költségmegosztásos küldetésével 72 kisebb-nagyobb űreszköz állt pályára, köztük az MRC-100 műegyetemi „zsebműhold” is.

A Falcon-9 rakéta június 12-én magyar idő szerint 23:35-kor startolt az Amerikai Űrhaderő kaliforniai Vandenberg támaszpontjáról, a Csendes-óceán partjáról, a keleti 4-es indítóállásból (SLC-4E). A rakéta immár 9. alkalommal hasznosított első fokozata (B1071) ezúttal a szárazföldre, a bázis területére (Landing Zone-4) tért vissza. Az indításra rendelkezésre álló időablak 23:19-kor nyílt, 57 perces volt, halasztás esetén a tartalék nap június 13. lett volna.


Akár egy feldíszített karácsonyfa: indulás előtt a Transporter-8 küldetés „utasai” a Falcon-9 orrkúpjába helyezve. (Kép: SpaceX)

A Transporter-8 a SpaceX nyolcadik költségmegosztásos startja, amelynek során zömmel CubeSat és PocketQube méretkategóriájú „apróságok” kerülnek pályára – ezúttal is alacsony (500–600 km közötti), közel a pólusok fölött húzódó napszinkron pályákra. A hasznos terhet alkotó űreszközök száma most 72 volt. Ezek részben egy-egy nagyobb műholdszállító belsejében váltak el a rakéta második fokozatától, hogy onnan később, napok vagy akár hetek múlva kerüljenek önálló pályára és kezdjék meg a működésüket.


MRC-100 illeszkedési teszt. (Kép: Alba Orbital)

Az egyik ilyen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) készült MRC-100, amelynek pályára állításában a brit Alba Orbital segédkezik. Az MRC-100 egyike a D-Orbit ION SCV-011 műholdján, az AlbaPod műholdkivető szerkezetben található apró űreszközöknek. A legújabb magyar műhold nevében a rövidítés a Műegyetemi Rádió Clubra utal, a 100-as szám pedig arra, hogy a klub jövőre lesz száz éves. Az űreszköz 5×5×15 cm-es méretével (3 egységes PocketQube, 3PQ) a Föld körüli térségben az elektroszmogot mérő SMOG sorozat eddigi legnagyobb darabja. A műhold a BME Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék oktatói, kutatói és hallgatói hároméves közös munkájának eredménye. A kis méret ellenére a műhold fedélzetén helyet szorítottak még három másik egyetem (Szegedi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, Széchenyi István Egyetemé) moduljainak, a helyzetstabilizáló alrendszer fejlesztésében pedig az ELKH CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet vett részt.

A Transporter-8 további utasai közül – a teljesség igénye nélkül válogatva – említsük meg a Vatikán (!) zászlaja alatt repülő, az Olasz Űrügynökséggel (ASI) együttműködésben készült SpeiSat 3 egységes (3U) CubeSatot. Ez Ferenc pápa békéről és reményről szóló, 2020. március 27-én rögzített üzenetét sugározza majd 525 km magasságból. Repül továbbá újabb 14 darab a kétirányú adatátvitelre (internet of things, IoT) szánt amerikai SpaceBEE műholdakból, és a Falcon-9 orrkúpja alá került a Spire Global két új Lemur-2 műholdja is. Ezek utóbbiak is CubeSat méretkategóriájúak. Az ICEYE kereskedelmi radarműholdas rendszere négy taggal bővül, ahogy a Satellogic is négy ÑuSat földmegfigyelő holdat indított.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024